Meme kanserli hastaların tümör dousunda granülosit koloni stimüle edici faktör reseptör durumu
Status of granulocyte colony stimulating factor receptor in tumour tissue of patient with breast cancer
- Tez No: 266809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Granülosit koloni stimüle edici faktör reseptörü (GCSF-R), yalnızca hematopoetik hücrelerin yüzeyinde değil, mesane kanseri, epitelyal cilt tümörleri, prime over karsinomu, ewing sarkomu ve baş boyun yassı hücreli kanserleri gibi çeşitli kanser hücrelerinde de gözlenmiştir. Meme kanserinde GCSF-R ekspresyonunu gösteren bir çalışma yoktur. Bu çalışmanın amacı; meme kanserli hastaların tümör dokusunda GCSF-R ekspresyonunu araştırmaktı. Bunun yanında GCSF-R ün prognostik faktörler ve prognoz ile arasındaki ilişkiyi değerlendirmekti.Hastalar ve Yöntem: 2004 ve 2005 yıllarında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde meme kanseri tanısı konmuş ve tedavi sonrası izleme alınmış 57 hasta çalışmaya alındı. Tümör dokusu hastaların parafin bloklarından elde edildi. Tümör dokusunda GCSF-R immünhistokimyasal boyama ile tarandı. Sonuçlar, prognostik faktörler ve hastaların prognozu ile karşılaştırıldı.Bulgular: 57 hastanın 35'inde GCSF-R pozitif(%61.4), 22'sinde negatif saptandı(%38.6). Pozitif veya negatif boyanma ile prognostik faktörler arasında ilişkili bulunamadı(p> 0,05). 49 hastanın prognozu biliniyordu. 7 hastada nüks olduğu görüldü(%12.2). Bunlardan 5'i negatif boyanan grupta, 2'si pozitif gruptaydı. Negatif olgularda nüks (p= 0,041) ve hastalıksız sağkalım (p= 0,036) daha fazlaydı. Toplam sağkalım ile arasında ilişki saptanmadı(p> 0,05)Sonuç: Meme kanseri ve GCSF-R ilişkisini gösteren herhangi bir çalışma yoktu. Bizim çalışmamız, bu konuda yapılan ilk çalışmadır. Bu çalışmada, meme kanserli hastaların tümör dokusunda GCSF-R varlığı gösterildi. Prognostik faktörler ile ilişki saptanmadı. Toplam sağkalım benzerdi. Fakat GCSF-R boyanması ile prognoz arasında anlamlı ilişki bulundu. Negatif boyanan olgular daha fazla nüksediyordu. Bu sonuç, diğer kanserler ile yapılan çalışmalardan farklıydı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Granulocyte colony-stimulating factor receptor has been observed on the surface of not only hematopoietic cells but also several cancer cells, including bladder cancer, epithelial skin tumours, primary ovarian cancinomas, ewing sarcoma and head and neck squamous cell carcinomas. There was no study to show the expression of GCSF-R in breast cancer. The aim of this study was to investigate the expression of granulocyte colony-stimulating factor receptor in tumour tissue of patient with breast cancer, and also to eveluate the relationship between GCSF-R with prognostic factors and prognosis of patients.Patients and method: Fifty-seven patients were studied. They were diagnosed with breast cancer at Ankara University Faculty of Medicine in 2004-2005 and taken monitoring after treatment. Tumor tissues were received from paraffin-embedded blocks of patient. GCSF-R detected by immunhistochemical staining method. Results were compared with prognostic factors and prognosis of patients.Results: Thirty-five cases showed positive with stainings of GCSF-R (%61.4), and twenty-two showed negative (%38.6). There was no relationship between GCSF-R staining and prognostic factors(p> .05). The prognosis of 49 patients was known. We found 7 relapsing cases(%12.2). Five cases were in negative group and 2 cases were in positive group. Relaps (p= .041) and disease-free survival (p= .036) were more in negative group. There was no relation between overall survival and GCSF-R (p> .05).Conclusion: There was no study that showing the relationship between breast cancer and GCSF-R. İn this study, we showed that there was GCSF-R expression in tumour tissues of patients with breast cancer. There was no assosiation between prognostic factors and GCSF-R staining. Overall survival was similar. But there was relationship between GCSF-R staining and prognosis of patents. GCSF-R negative group relapsed more than positive. This was different from the results of studies in other cancers.