Endometriozis zemininde gelişmiş over kanserlerinde mikrornaların karsinogenezis üzerindeki etkisi ve klinikopatolojik parametreler ile ilişkisi
The effect of micrornas on carcinogenesis in endometriosis-associated ovarian cancers and relationship with clinicopathological parameters
  1. Tez No: 913015
  2. Yazar: ESRA CANAN KELTEN TALU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH GÜRAY DURAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Endometriozis, endometriyal gland ve stromanın uterin kavite dışında bulunmasıdır. Reprodüktif çağdaki kadınların %5-15'ini etkiler. Endometriozisli olguların yaklaşık %1'inde over kanseri gelişmektedir. Endometriozisli olgular arasında over kanseri gelişecekleri önceden belirleyebilecek biyobelirteç çalışmaları güncel araştırma konuları arasındadır. Bu çalışma ile mirna 200b ve mirna 21'in EİOK'de rolünü açığa çıkarmayı amaçladık. Mirna 200b, endometriozis olgularında ekspresyon düzeyi değişiklikleri önceki çalışmalarda gösterilmiş, tümör supresör etkili mirna 200 ailesi üyelerindendir. Mirna 21 ise epitelyal over kanserleri dahil pek çok solid organ kanserinde ekspresyon düzeyi artan onkojenik etkili mirna'ların başında gelmektedir. Bu amaçla, çalışmaya, 2015-2023 yılları arasında EİOK tanısı almış 13 hasta ve bu hastalara ait endometriozis ve ötopik endometriyum dokuları (Grup 3: 13 hastaya ait 39 doku örneği) alınmıştır. Bu olgularla karşılaştırmak üzere iki ayrı grup daha oluşturulmuştur. Buna göre, EİOK olmayan, sadece tuba-ovaryan endometriozis içeren 10 olgu ve bu olgulara ait ötopik endometiryum dokusu (Grup 2: 10 olguya ait 20 doku örneği) yanı sıra endometriozisi de olmayan 10 olguya ait ötopik endometriyum dokusu (Grup1) dahil edilmiştir. Bu hastalara ait Hematoksilen ve Eozin (H&E) boyalı doku kesitleri değerlendirilerek, Grup 1 için ötopik endometriyum; Grup 2 için ötopik endometriyum ve endometriozis odakları ve Grup 3 için ötopik endometriyum, endometriozis ve over karsinomu odakları işaretlenmiştir. H&E kesitlerde işaretlenen odaklar, ilgili parafin bloktaki izdüşüm alanından belirlenerek küçük bir doku örneği Real-Time PCR ile çalışmak üzere tüplere alınmıştır. Analizler sonucunda over kanseri olguları (Grup 3) kendi içinde değerlendirildiğinde, ötopik endometriyum, endometriozis ve kanser odakları arasında mirna 21 ve mirna 200b ekspresyon düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Bununla birlikte, over kanserli olguların ötopik endometriyum dokusundaki mirna 21 ve mirna 200b ekspresyon düzeyleri, endometriozisi olan ve olmayan olgulardaki ötopik endometriyum dokularından anlamlı olarak daha yüksekti. Bu çalışma, endometriyozisli olguların ötopik endometrium dokusunda saptanan artmış mirna 200b ve mirna 21 ekspresyon düzeylerinin EİOK gelişebilecek olguları belirlemede katkı sağlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is the presence of endometrial gland and stroma outside the uterine cavity. It affects 5-15% of women of reproductive age. Ovarian cancer develops in approximately 1% of cases with endometriosis. Biomarker studies that can predict those with endometriosis who will develop ovarian cancer are among the current research topics. With this study, we aimed to reveal the role of miRNA 200b and miRNA 21 in EAOC. Mirna 200b is a member of the miRNA 200 family with tumor suppressor effect, whose expression level changes in endometriosis cases have been shown in previous studies. Mirna 21 is one of the miRNAs with oncogenic effects, whose expression level increases in many solid organ cancers, including epithelial ovarian cancers. For this purpose, 13 patients diagnosed as EAOC between the year of 2015 and 2023 were collected with their endometriosis and eutopic endometrium tissues (Group 3: 13 patients with 39 tissue samples). Two separate groups were then constituted to compare with these cases. Group 2 composed tuba-ovarian endometriosis with its eutopic endometrium (10 patients with 20 tissue samples) and Group 1 composed eutopic endometrium only (10 patients with 10 tissue samples). Hematoxylin and Eosin (H&E) stained tissue sections of these patients were evaluated and then eutopic endometrium was determined for Group 1; eutopic endometrium and endometriosis foci were marked for Group 2, and eutopic endometrium, endometriosis and ovarian carcinoma foci were marked for Group 3. The foci marked on H&E sections were determined from the projection area on the relevant paraffin block and a small tissue sample was taken into tubes to be studied with Real-Time PCR. As a result of the analyses, when ovarian cancer cases (Group 3) were evaluated within themselves, no significant difference was detected for miRNA 21 and miRNA 200b expression levels among eutopic endometrium, endometriosis and cancer foci. However, miRNA 21 and miRNA 200b expression levels in the eutopic endometrial tissue of cases with ovarian cancer were significantly higher than the eutopic endometrial tissues of cases with and without endometriosis. This study suggests that increased miRNA 200b and miRNA 21 expression levels detected in eutopic endometrial tissue of patients with endometriosis may contribute to identifying cases that may develop EIOC.