İmzalarda zaman içerisinde meydana gelen değişiklikler
  1. Tez No: 71263
  2. Yazar: MEHMET ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE BAFRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada, değiştirme kastı olmaksızın zaman içerisinde imzaların harf şekillerinde ne gibi değişiklikler meydana geldiği ve bunlardan hangilerinin kalıcı ve çoğunlukta olduğu araştırıldı. Araştırmada 30-60 yaş arası, düzenli olarak çalışan, çalışmaları esnasında imza atan en az lise mezunu 50 kişinin geriye dönük 5 yıl içinde atmış oldukları imza örnekleri incelendi. Alınan imza örnekleri imzanın ilk harfi, son harfi, ilk harfi ile son harfi arasındaki harflerin harf şekilleri grup içi ve gruplar arası incelendi. Ayrıca elde edilen sonuçlar cinsiyet gruplarına ve oluşturulan yaş gruplarına göre karşılaştırıldı. İnceleme sonucunda zaman içerisinde en çok imzaların ilk harfi ile son harfi arasındaki harflerin şekillerinde değişiklik olduğu tespit edildi, yaş gruplarına göre de 40,49 yaşlan arasındaki kişilerin imzalarındaki değişikliğin en alt seviyede olduğu görüldü. Tespit edilen sonuçlara göre, dokuman incelemecilerinin şüpheli imza ile çağdaş olmayan imzaların karşılaştırmasında dikkat etmesi gereken noktalar ifade edilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
45 V1U.SUMMARY In this study the changes that have occured in the form of the letters in the signature over time, with no intention to have them happen, and those which have lasted for a long t.me have been examined. Subjects whose ages ranged from 30 to 60 and hold regular jobs in which they used their signatures have been chosen and the signatures that have been written by them in the last 5 years have been examined. The sample signatures collected have been examined in terms of the changes that the initial and the last letter of the signature and the letter groups between the initial and the last letter both in groups and inter group. In addition to this the results obtained have been compared in terms of sex groups and age groups which have been formed. In the end of the study, it has been observed that the letters between the initial and the last letter demonstrated changes in their form in a large skale. As to age factor those who are between 40-49 years of age have had the least changes possible in their signatures. According to the results obtained from this study the attention of document examiners have been tried to draw upon the different points between a suspect signature and a signature which is not its contemporary when comparing them.