Helicobacter pylori enfeksiyonunun gastrik mukozal hücre proliferasyonuna etkisinin agnor's ve ki-67 ile değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Effect of helicobacter pylori infection on gastric mucosal cell proliferation determined by agnor's and ki̇67
  1. Tez No: 712633
  2. Yazar: ÇİĞDEM IRKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AKTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tabiat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada gastrik karsinom ile sıkı ilişkisi gösterilmekte olan ve gastrik kanser etyopatogenezinde etkili bir faktör olabileceği düşünülen H.pylori'nin gastrik mukozal proliferatif aktivite üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Proliferatif aktiviteyi göstermek amacıyla AgNOR's histokimyasal ve Ki-67 (MIB 1) immünohistokimyasal olmak üzere iki ayrı proliferasyon belirleyici yöntem kullanılmıştır. Bu amaçla Ankara Onkoloji Hastanesi Patoloji Bölümü arşivinden 68 adet H.pylori pozitif, 46 adet H.pylori negatif gastritli ve 10 adet normal mide mukozası gösteren olguya ait materyal çalışma grubu olarak seçilmiştir. Proliferatif aktiviteyi belirlemek için toplam 116 olguya AgNOR's histokimyasal ve 87 olguya MIB1 immünohistokimyasal boyama uygulanmıştır. H.pylori pozitif ve H.pylori negatif gastritli gruplar histopatolojik özellikleri ve proliferatif aktiviteleri yönünden karşılaştırılmış ve iki proliferasyon belirleyici yöntemin uyum, avantaj ve dezavantajları araştırılmıştır. Boyama yöntemi konusunda AgNOR's daha basit ve hızlı, MIB1 ise bir çok ön deneme ile standardizasyon gerektiren daha zahmetli ve uzun bir yöntem olarak değerlendirilmiştir. Öte yandan AgNOR's sayma yönteminde kriterlerin çok iyi belirlenmesi gerektiği, MIB1 değerlendirme yönteminin ise daha objektif ve hızlı olduğu görülmüştür. İki yöntemde de sonuçların değerlendirilmesinde gözlemciler arasında güvenilirlik sağlanabildiği ve benign mide endoskopik biyopsi materyallerinde AgNOR's ve MIB1 ile belirlenen proliferatif aktivite arasında uyum bulunduğu görülmüştür. Normal mide mukozası, atrofi, intestinal metaplazi ve displazide proliferasyonun aynı sıra ile yükseldiği görülmüş, bu durum gastrik karsinogenezde rol oyndaığı düşünülen mukozal proliferasyon artışını gösteren bu lezyonların prekursör niteliklerini desteklemiştir. H.pylori pozitif gastritlerde proliferasyonun H.pylori negatif gastrit ve kontrol gruba göre yüksek olduğu ve bu artışta hem H.pylori'nin hem de oluşturduğu aktivasyon ve inflamasyonun etkili olabileceği görülmüştür. Bu bulgu ile birlikte H.pylori pozitif gastritli olgularda prekürsör lezyonların görülme yaşının H.pylori negatif gastritli olgulardan daha düşük bulunması da H.pylori'nin gastrik karsinogenezde etkili bir faktör olabileceğini desteklemiştir. H.pylori'nin etki mekanizmalarını araştıracak yeni çalışmalar, gastrik karsinogeneze ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of H.pylori; which is being found to be strongly associated with gastric carcinoma and thought to be a factor in the pathogenesis of gastric carcinoma, on the gastric mucosal proliferative activity is searched. To determine the proliferative activity, histochemical AgNOR's and immunohistochemical Ki-67 (MIB1) were used as proliferative markers. In this regard, 68 H.pylori pozitif, 46 H.pylori negative and 10 normal gastric mucosal endoscopic biopsy material from the laboratory archieve of Pathology departmant of Ankara Oncology Hospital were selected. To determine the proliferative activity, AgNOR's histochemical stain was performed to 116 and MIB1 immunohistochemical stain was performed to 87 of the biopsy specimens. H.pylori positive and negative groups were compared for their histopathological features and proliferative activities, and the correlation, advantages and disadvantages of the two proliferative markers were searched. When the methods of staining are compared, AgNOR's was simpler, consumed less time but MIB1 was more difficult, consumed more time and needed to be standardised with many previous attempts. Evaluating the AgNOR counts needed well determined criteria while evaluating the MIB1 counts were more objective and rapid. In the evaluation of the both of the methods interobserver correlation was searched, and in benign gastric mucosal biopsy specimens a correlation was found between the proliferative activity determined by both AgNOR's and MIB1. The proliferative activity was found to be increased in the order of normal mucosa, atrophy, intestinal metaplasia and dysplasia, reflecting the gastric precursor character of these lesions. The proliferative activity in H.pylori positive group was found to be higher than H.pylori negative and control groups, and this increase in the proliferation was seen to be associated with both the presence of H.pylori and the inflammation it produced. In addition to this, the finding of the younger age of developing precursor lesions in H.pylori gastritis compared to H.pylori negatif gastritis supports H.pylori to be a major factor in gastric carcinogenesis. New studies to identify the mechanisms of H.pylori will help to resolve the gastric carcinogenesis.