Binaların kütle ve rijitliğindeki tedrici değişimin eşdeğer deprem yükü ve mod birleştirme yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the gradual change in mass and rigidity of buildings by equivalent earthquake load and mod combination method
- Tez No: 712647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİ BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yapılardaki kütle düzensizliği, kütlenin, mukavemetin veya rijitliğin düzensiz dağılımından veya yapısal formlarından kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, üç boyutlu betonarme binalarının Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ve Mod Birleştirme Yöntemi ile ETABS programını kullanılarak analiz edilmiştir. Deprem hesabı için TBDY 2018 deprem Yönetmeliğini dikkate alınarak 4, 7 ve 10 katlı binaların, her biri ( 1: taşıyıcı elemanların kesit boyutlarını tüm katlarda değiştirmeden aynı boyutla hesap yapmak. 2: tüm katlarda kesit boyutları tedrici değiştirerek deprem hesabını gerçekleştirmek) ikiye ayrılmış ve çalışmada toplam 6 adet betonarme bina üzerinde gerçekleştirilmiştir. Analizlerde TBDY 2018 deprem yönetmeliğine göre, İstanbul'daki ikinci deprem bölgesinin deprem kayıtları AFAD sitesi yardımı ile elde edilerek deprem hesaplarından elde edilen sonuçlar kı yaslanmıştır. Analiz sonucunda, iki farklı yöntemi kullanılarak bulunan taban kesme kuvveti, katlarda gerçekleşen maksimum yer değiştirmeler, yönetmeliğe geçen, A1, B1 düzensizlikleri, göreli kat öteleme, ikinci mertebe etkin göreli kat ötelemelerinin sınırlandırılması, birbiriyle karşılaştırılmıştır. Her binaya göre seçilmiş olan kolon ve kirişlerin iç kuvvetleri kıyaslanmış ve yorumlanmıştır.Tüm karşılaştırmalardan elde edilen sonuçlar değerlerndirilmiş“sonuçlar ve öneriler”kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mass irregularity in structures is due to the uneven distribution of mass, strength or stiffness, or structural forms. In this study, three-dimensional reinforced concrete buildings were analyzed with Equivalent Seismic Load Method and Mode Combination Method by using software ETABS. For the earthquake calculation, considering the TBDY 2018 Earthquake Code, each of the 4, 7 and 10 storey buildings (1: to calculate with the same dimension without changing the cross-section dimensions of the carrier elements on all floors. 2: to perform the earthquake calculation by gradually changing the section dimensions on all floors) and in the study. carried out on a total of 6 reinforced concrete buildings. In the analysis, earthquake records of the second earthquake zone in Istanbul were obtained with the help of AFAD site, according to the TBDY 2018 earthquake regulation, and the results obtained from the earthquake calculations were compared. As a result of the analysis, the base shear force found by using two different methods, the maximum displacements in the floors, the A1, B1 irregularities, the relative story drift, the limitation of the second order effective relative story drifts, were compared with each other. The internal forces of the columns and beams selected according to each building were compared and interpreted. The results obtained from all comparisons were evaluated and given in the“results and recommendations”section.