Taban izolasyonlu yapılar ile ayarlı kütle sönümleyici sistemlerin yapısal davranış ve performans değerlendirmesi
Structural behavior and performance evaluation of base-isolated structures and tuned mass damper systems
  1. Tez No: 952434
  2. Yazar: MUSTAFA NUKHAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT YERDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, kauçuk sismik izolatörlerin deprem etkilerini ne ölçüde azalttığını incelemek amacıyla SAP2000 yazılımı kullanılarak 5 katlı ve 30 katlı binaların sismik davranışı analiz edilmiştir. İzmir ili Bayraklı ilçesi gibi yüksek katlı yapıların yoğun olduğu bir bölge temel alınarak, farklı deprem ivme verileri üzerinden gerçekleştirilen modelleme çalışmalarıyla izolatörlerin performansı değerlendirilmiştir. Ayrıca özellikle sismik aktivitesi yüksek bölgelerde yüksek katlı binaların deprem performansının değerlendirilmesinde önemli bir parametre olan Ayarlı Kütle Sönümleyicisi ( AKS ) üzerine deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla öncelikle literatürde mevcut tüm yapı kontrol sistemleri kısaca sunulmuştur. Özellikle yüksek binalarda konfor ve güvenlik açısından daha verimli bir alternatif olan ve bu tez çalışmasının esas konusunu oluşturan AKS üzerine detaylı bir literatür araştırması yapılmıştır. Kapsamlı bir literatür incelemesi göstermiştir ki, AKS hakkında yapılan çalışmalar genel olarak teorik araştırmalardır. Bu tezde ise deneysel bir çalışma yürütülerek farklı kütle oranlarının ivme-zaman grafiğine etkisi incelenmiştir. Kütle oranı arttıkça ivme değerlerinin sönümlendiği bulgulanmıştır. Son olarak, Phyton yazılımı kullanılarak farklı kütle oranları için frekans tepki oranları incelenmiştir. Artan kütle oranları ile elde edilen frekans tepki oranları göstermiştir ki AKS kullanımı ile rezonans durumundan kaçınılabilmektedir. Bu çalışmada elde edilen bulgular, kauçuk izolatörlerin düşük katlı yapılarda üstün bir performans sergilediğini, aynı zamanda yüksek katlı yapılarda da etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, kauçuk sismik izolatörlerin deprem etkilerini azaltmada sunduğu avantajlar hem yapı güvenliğini artırmak hem de can kaybını önlemek adına önemli bir tasarım yaklaşımı olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the seismic behavior of 5-storey and 30-storey buildings was analyzed using SAP2000 software in order to investigate the extent to which rubber seismic isolators reduce earthquake effects. Based on a region with a high density of high-rise buildings such as Bayraklı district of Izmir province, the performance of isolators was evaluated by modeling studies based on different earthquake acceleration data. In addition, an experimental study on Tuned Mass Damper (TMD), which is an important parameter in evaluating the earthquake performance of high-rise buildings especially in regions with high seismic activity, has been carried out. For this purpose, all existing building control systems in the literature are briefly presented. A detailed literature review on TMD, which is a more efficient alternative in terms of comfort and safety especially in high-rise buildings and which constitutes the main subject of this thesis, has been carried out. A comprehensive literature review has shown that the studies on TMD are generally theoretical researches. In this thesis, an experimental study was carried out to investigate the effect of different mass ratios on the acceleration-time graph. It is found that the acceleration values are damped as the mass ratio increases. Finally, frequency response ratios for different mass ratios were analyzed using Phyton software. The frequency response ratios obtained with increasing mass ratios show that resonance can be avoided with the use of TMD. The findings obtained in this study show that rubber isolators exhibit superior performance in low-rise buildings and can also be used effectively in high-rise buildings. In this context, the advantages of rubber seismic isolators in mitigating earthquake effects are considered as an important design approach both to increase building safety and to prevent loss of life.