Mikrodalga ile kurutma ön işlemi uygulamasının endüstriyel şeftali çekirdekleri atıklarının piroliz karakteristiklerine ve kinetiğine etkisi
Effect of applicati̇on of microwave drying pretreatment on pyrolysis characteristics and kineticsof industrial peach stone wastes
  1. Tez No: 712646
  2. Yazar: FATMA AÇACAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE GÖZKE AÇIKALIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ KORKUT AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya ve Süreç Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, mikrodalga ön işleminin endüstriyel şeftali çekirdeklerinin piroliz karakteristiği ve kinetiğine etkisi termogravimetrik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Şeftali çekirdeğinin 180-425 µm tanecik boyutu aralığındaki numuneleri, hem mikrodalga hem de etüvle kurutma deneylerinde kullanılmak üzere ayrılmıştır. Mikrodalga ile kurutma işleminde üç farklı ısıtma gücü (100, 180 ve 300 W) ve üç farklı çalışma süresi (150, 350 ve 600 s) kullanılmıştır. Mikrodalga veya etüv kullanılarak kurutma işlemi uygulanmış numuneler için azot atmosferi altında 10, 20 ve 40 ºC/dk ısıtma hızlarında termogravimetrik analiz gerçekleştirilmiştir. Isıl karakterizasyon, şeftali çekirdeğinin pirolizinin ikisi aktif olmak üzere dört basamaktan oluştuğunu göstermiştir. Karakteristik sıcaklıklar her numune için aktif bölgelerde belirlendikten sonra, bu sıcaklıklar üzerinden çeşitli diferansiyel ve integral kinetik yöntemlerle aktivasyon enerjileri hesaplanmıştır. Flynn-Wall-Ozawa, Starink ve Friedman yöntemleri ile hesaplanan aktivasyon enerjisi değerleri birbirleriyle uyum içinde olup, uygulanan tüm çalışma koşullarında ikinci bölge için yaklaşık olarak 115-135 kJ/mol aralığında, üçüncü bölge için ise 135-165 kJ/mol aralığındadır. Mikrodalga ön kurutma işlemi ile ikinci ve üçüncü aktif bölgelerde Flynn-Wall-Ozawa, Starink ve Friedman yöntemleri için, çalışılan mikrodalga gücünün ortalama aktivasyon enerjisi üzerindeki etkisi %1 ile %16,7 arasında değişirken, çalışılan kurutma süresinin ortalama aktivasyon enerjisi üzerindeki etkisi %0,07 ile %17,2 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effect of microwave pretreatment on the pyrolysis characteristics and kinetics of industrial peach stones was investigated by thermogravimetric analysis. Samples of peach stones with a particle size range of 180-425 µm were reserved for use in both microwave and oven drying experiments. Three different heating powers (100, 180 and 300 W) and three different operating duration (150, 350 and 600 s) were used in the microwave drying process. Thermogravimetric analysis was carried out at 10, 20, and 40 ºC/min heating rates under a nitrogen atmosphere for the samples that were dried using microwave or oven. Thermal characterization revealed that the pyrolysis of peach stone consists of four stages, two of which are active. After the characteristic temperatures were determined in the active stages for each sample, activation energies were calculated via these temperatures using various differential and integral kinetic methods. Activation energy values calculated by Flynn-Wall-Ozawa, Starink and Friedman methods were compatible with each other and were in the range of approximately 115-135 kJ/mol for the second stage and 135-165 kJ/mol for the third stage under all applied operating conditions. By application of microwave pre-treatment, the effect of the studied microwave power on the average activation energy ranged from 1% to 16.7%, while the effect of the studied operating duration on the average activation energy varied between 0.07 and 17.2%.