Mitral valv prolapsusunda aortik distensibilitenin ekokardiyografi ve aplanasyon tonometrisi ile değerlendirilmesi
Evaluation of aortic distensibility in patients with mitral valveprolapse using echocardiography and applanation tonometry
- Tez No: 712648
- Danışmanlar: PROF. CEVAT KIRMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Mitral valv prolapsusu gelişmiş toplumlarda, sol atrium genişlemesi, AF ve kalp yetmezliğine neden olan ileri mitral kapak yetersizliğinin en sık nedenidir. MVP'si olan hastalarda aortik çapın arttığını ve aortik distensibilitenin azaldığını gösteren çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı; primer MVP hastalarında aortik distensibilitenin, konvansiyonel ekokardiyografik teknik ile incelenmesi yanında güncel yöntem olan aplanasyon tonometrisi ile karotis-femoral NDH'nın ölçülerek değerlendirilmesi ve ayrıca konvansiyonel yöntemlerle güncel tanısal yöntemlerin ilişkisinin test edilmesidir. Yöntem: Araştırmaya yaş ortalaması 38,5 ±16,9 olan ve konnektif doku hastalığı bulgusu olmayan 36 adet (16 erkek, 20 kadın) primer MVP hastasıyla birlikte bazal özellikleri hasta grubu ile benzer, yaş ortalaması 33±7,9 olan 23 adet (11 erkek, 12 kadın) kontrol grubu birey dahil edildi. Hasta ve kontrol grubunun ekokardiyografik olarak aort çap değişikliği ile aortik distensibilitesi ve spygmoCor nabız dalga hızı analiz sistemi ile karotis-femoral NDH (nabız dalga hızı) ölçüldü. Bulgular: Ekokardiyografik değerlendirme sonucunda aortik distensibilitenin MVP grubunda (6,2±4,0) sağlıklı kontrol grubuna (10,0±5,2) göre anlamlı olarak azaldığı saptandı (p:0,02). Aplanasyon tonometrisi ile yapılan inceleme sonucunda karotis-femoral NDH'nın MVP hastalarında (9,0 ± 2,4) kontrol grubuna (7,2 ± 1,4) kıyasla istatistiksel olarak anlamlı arttığı tespit edildi (p:0,006). Her iki yöntem sonuçları arasında orta derecede negatif korelasyon saptandı. Sonuç: Çalışmamızda ekokardiyografi ve aplanasyon tonometrisi ile yapılan değerlendirmelerde, primer MVP hastalarında kontrol grubuna kıyasla aortik distensibilitenin azaldığı tespit edilmiştir. Ekokardiyografik olarak ölçülen aortik distensibilite ve aplanasyon tonometrisi ile ölçülen karotis-femoral NDH sonuçları arasında orta derecede negatif korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Mitral valve prolapse is the most common cause of advanced mitral valve regurgitation leading to left atrial enlargement, AF, and heart failure in developed populations. Studies have been conducted showing increased aortic diameter and decreased aortic distensibility in patients with MVP. The aim of this study is to evaluate the aortic distensibility with conventional echocardiographic technique in primary MVP patients, as well as to measure and evaluate carotid-femoral PWV with the current method, applanation tonometry, and also to test the relationship between conventional methods and current diagnostic methods. Methods: The study included 36 primary MVP patients (16 male, 20 female) with a mean age of 38.5 ± 16.9 years and no signs of connective tissue disease, and 23 individuals in the control group (11 male, 12 female) with a mean age of 33±7.9 years, whose baseline characteristics were similar to the patient group. Aortic distensibility and aortic distensibility were measured echocardiographically in the patient and control groups, and carotid-femoral PWV was measured with the spygmoCor pulse wave velocity analysis system. Results: As a result of echocardiographic evaluation, aortic distensibility was found to be significantly reduced in the MVP group (6.2±4.0) compared to the healthy control group (10.0±5.2) (p:0.02). As a result of the examination with applanation tonometry, it was determined that carotid-femoral PWV increased statistically significantly in MVP patients (9.0 ± 2.4) compared to the control group (7.2 ± 1.4) (p:0.006). A moderate negative correlation was found between the results of both methods. Conclusion: In our study, it was determined that aortic distensibility was decreased in primary MVP patients compared to the control group, in the evaluations made with echocardiography and applanation tonometry. A moderate negative correlation was found between echocardiographically measured aortic distensibility and carotid-femoral PWV results measured by applanation tonometry.