Osmanlı'dan Turgut Özal dönemine (1828-1993) Türk modernleşmesinde medyanın rolü
The role of the media on Turkish modernism from Ottoman to Turgut Özal's term (1828-1993)
  1. Tez No: 712650
  2. Yazar: YELDA KORKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA MORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada modernleşmenin kavramsal temeli, taşıdığı unsurlar, Türk modernleşme süreci ve bu süreçte medyanın rolü ele alınmıştır. Çalışma, Osmanlı'dan Turgut Özal dönemine (1828-1993) kadar geçen yılları kapsamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde modernleşme olgusu kuram ve eleştirileriyle birlikte kavramsal olarak ele alınmış, ikinci ve üçüncü bölümlerde, Türk modernleşme süreci, medya tarihiyle paralel olarak literatür tarama yöntemiyle hazırlanmıştır. Bu çalışmanın temeli olan Türk modernleşmesinde medyanın rolü, incelenen dönem içerisinde çıkan dergi, gazete ve yayınlanan radyo-televizyon programları ışığında tartışılarak dördüncü bölümde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The conceptual basis of modernism, its elements, the process of Turkish modernism and the role of media are discussed in this process. Study covers up the years from Otoman's period to Turgut Özal's term (1828-1923). In the first part of the study, the modernisation theory and its critisizm with a case has been treated as a conceptual, the second and third parts of the study; the modernisation process in Turkey, as well as history of media, was prepared by literature methods. The main aim of the study is based on the role of the media on the Turkish modernisation are analysed in light of the magazins, newspapers and radio-television programs, has been interpreted in the fourth section.