Neural machine translation between Turkish and English
Türkçe ve İngilizce arasında nöral makine tercümesi
  1. Tez No: 712649
  2. Yazar: MUHAMMAD AMIR MUSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BARAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Makine Öğreniminin doğru anlaşılması, Yapay Zeka için temel bir temel ve çok bilinen bir başlıktır. . Tüm dünyadaki dil engellerini ortadan kaldırmak için çok iyi bilinen bir araçtır. Bu tezde, Türkçe ve İngilizce arasındaki çeviri için bir Nöral model kurulmuş ve MATLAB'de gerçekleştirilmiş ve kendiliğinden bir deney gerçekleştirilmiştir.Deneyen nesnel ve öznel değerlendirmesi yapılmış ve elde edilen sonuçlar, sonuçlarin ve elde elde etmek için yan yana tutulmuştur. MATLAB kullanılarak dizelerin Türkçeden İngilizceye çeviri süreler elde edilmiş ve tez çalışmasında alıntılanmıştır tutulmuştur. Üç tür Sinir ağı için Matematikse modelleme gerçekleştirilmiştir ve öteleme tahmini, stokastik süreçler ve olasılıksal yöntemler kullanılarak yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Accurate comprehension of Machine Learning is a fundamental basis and a very well- known caption for Artificial Intelligence. It is a very well-known tool in order to eradicate the language barriers across the entire globe. In this thesis a Neural Model for translation between Turkish and English has been established and has been implemented in the MATLAB and a spontaneous experiment has been performed. The objective and subjective evaluation of the experiment has been made and the results obtained are kept in juxtaposition with each and other to derive the consistency and truthfulness of the results. Using the MATLAB the translation time of the strings from Turkish to English has been obtained and is quoted in the thesis work. Mathematical Modelling has been accomplished for the three types of Neural Networks and the translation prediction is done using the stochastic processes and probabilistic methods.