Kılda radix ve Corpus'tan, aynı zamanda kepekten DNA eldesi ve bunun adli idantifikasyonda kullanımı
  1. Tez No: 71266
  2. Yazar: A. SERKAN HÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİ ABACI KALFAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
VI-) ÖZET Adli Tıp alanında DNA analizi ile kimlik tespitinin bir çok biyolojik örnekten yapıldığı gibi kıl (köklü ve köksüz olarak) ve kepek örneklerinden de yapılabildiğini göstermek amacıyla 15 kişilik bir çalışma grubu oluşturarak kişilerden kan, kıl (köklü ve köksüz) ve kepek örnekleri toplandı. Bir multiplex STR sistemi olan CTT triplex sistemi çalışılarak, örneklerin poliakrilamid jel elektroforezinde yürütülmesi ve oluşan bantların karşılaştırılması yoluyla bireylerinin tiplemeleri yapıldı. Birçok biyolojik örnekten DNA çekitlemek amacıyla kullanılan chelex çekitleme yöntemi bizim çalıştığımız örneklerde de kullanılabilirliğini gösterdi. Yalnız köksüz kıl örneklerinin chelex çekitleme yöntemi uygulanmadan önce bir gece proteinaz K ile muamele edilmesinin gerektiği ortaya çıktı. Yine kepek örneklerinde de uygulanan bu yöntem sonucu başarılı sonuçlar alındı. Kıl identifikasyonlarında kullanılan ve çeşitli sorunlar içeren mikroskobik yöntem ve enzim polimorfizmi yerine daha güvenilir ve kesin sonuçlar alınan DNA analizi tek başına rahatlıkla kullanılabilecek bir yöntemdir. Bu verilere göre olay yerinde bulanan kıl ve kepek gibi örneklerle sanıkların kan örneklerinin DNA polimorfizmi açısından karşılaştırılması adli olaylara ışık tutma açısından çok önemli bir tespittir. 58
Özet (Çeviri)
VII-) SUMMARY In forensic medicine different biological specimens are used for identification. We planned to use hair (with or without root) or dandruff for this purpose. Materials were taken from 1 5 different persons. CTT triplex system (a STR system) was studied and the bands that were occurred in poliacyrilamid gel electrophoresis were used in order to differentiate persons. Chelex system were found to be successful in our specimens just as the other biological materials that were used to studied with. The hair without root were waited in proteinase K trough out the night before using in chelex experimentation. And also if dandruff was pre-treated just as hair without root more qualitative results were taken. Both microscopic detection system which is used in hair identification and enzyme polimorphysm, have a lot of problems. So DNA analyses being more trustable and practical will be a better method for identification in future. In brief if the hair or dandruff that was found in crime place are compared with the blood of the accused person for DNA analyses, the results will be more satisfactory. 59