Türkiye'de uyuşturucu bağımlılığı kavram ve boyutları
  1. Tez No: 71267
  2. Yazar: A. GÖKMEN AKÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
109 VII.. ÖZET Kavramda anlatım ve tıbbi yönden farklılıklar mevcut olmasına rağmen bütün dünya uyuşturucu illetinin insanlığın en büyük düşmanı olduğu ve topyekün mücadelenin gerekliliği konusunda fikir birliği içerisindedir. Önceleri tıbbi amaçla kullanılan uyuşturucu maddeler sonraları keyif verici özelliği nedeniyle kullanılmaya başlanılmıştır. Kullanımın yaygınlaşmasına paralel olarak üretim- satış ve karşılığında büyük paralar koyulması olaya ticari boyut kazandırmıştır. Ticari boyutunun artmasıyla insanlık üzerindeki ölüme kadar götüren tahribatı da artmış ve üretimi, imali, ticareti ve kullanımı konularında çeşitli yasal düzenlemeler yapılarak önleme mücadelesine başlanılmıştır. Önceleri ulusların kendi bünyelerinde yaptıkları mücadelenin olayın boyutları itibariyle başarılı olamayacağı gerçeği kabul edilmiş, uluslararası mücadele başlatılmış ve çok başarılı sonuçlar alınmıştır. Teknoloji ve tıp alanlarındaki gelişime bağlı olarak uyuşturucu madde çeşitliliği ve ülkeler arası transfer yani kaçakçılık yol ve vasıtalarında da önceye nazaran değişikler olmaktadır. Menfaat çevreleri için rant ve terörizm için finans kaynağı olan uyuşturucu ticaretinin alman bütün karşı önlemlere rağmen sürdürülmesi için her çareye başvurulmaktadır. Bu gayretleri boşa çıkarmak, insanımızı uyuşturucu musibetinden uzak tutmak ve öncelikle de ülkemizin bir uyuşturucu transit yolu olarak kullanımına mani olmak maksadıyla sürdürülen mücadeleye tez kapsamı içerisinde detaylı olarak yer verilmiştir. Günün koşullarına göre değişen durum ve şartların gerektirdiği reorganizasyon ve yeni organizasyon ihtiyaçları vakit geçirilmeden karşılanarak uyuşturucu mücadelesine devam edilmelidir.
Özet (Çeviri)
110 VIII. SUMMARY In spite of the fact that there are different views in medical issues and in general concept on drugs, all the nations mutually agree that drug addiction is the most vital issue and the most perilous enemy of mankind. Originally the drug substances were used in medical therapy, however in the long run they became an indispensable means of intoxication. Moreover with the increase of the drug trade, the death rate is rising. Under these circumstances the nations individually started campaigns against drug trade especially by passing laws and/or amendments to their existing laws observing serious penalties to the drug traders and smugglers. However implementations proved that national struggles against drug traders were not sufficient. Therefore an international campaign became essential which has proved that successful result can be obtained at least in discouraging some of the sectors in drug business. Because of the close co-operation off modern technology with medical sciences that many new methods and techniques have been and are still being developed to discourage the drug trade which is also one of the major financial sources of terrorism and illegal income. Detailed information pertaining to these techniques of discouragement and the efforts invested in the clearance of the routes of Anat Peninsula from drug transits, are given in the thesis. It is also a general belief that new organizations and re- organizations of the present ones can become essential inn accordance with the day-to-day changes in the struggle against drugs.