Lineer olmayan ikili Schrödinger ve lineer olmayan güçlü ikili Schrödinger denklemlerinin yapı koruyan sayısal yöntemlerle çözümü
Solution of coupled nonlinear Schrödinger and strongly coupled nonlinear Schrödinger equations with structure preserving numerical methods
- Tez No: 712661
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN AKKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde lineer olmayan ikili Schrödinger denklemi ve lineer olmayan güçlü ikili Schrödinger denkleminin yapı koruyan sayısal yöntemlerle çözümü ele alınmıştır. Lineer olmayan ikili Schrödinger denklemine bölünmüş ortalama vektör alanı yöntemi ve ek yöntem ilk kez uygulanmıştır. Dağılım analizi yapılmıştır. Lineer olmayan güçlü ikili Schrödinger denklemine ek yöntem ilk kez uygulanmıştır. Bu çalışmada ayrıca bölünmüş ortalama vektör alanı yöntemi ve ek yöntemin hangi denklemlere uygulandığı araştırılmış ve bu sistemler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis the solutions with structure preserving numerical methods of coupled nonlinear Schrödinger equation and strongly coupled nonlinear Schrödinger equation are discussed. This is the first time that the divided average vector field method and adjoint method are used for the coupled nonlinear Schrödinger equation. Distribution analysis is done. And again, this is the first time that the adjoint method is used for the strongly coupled nonlinear Schrödinger equation. Also in this thesis, to which equations the divided average vector field method and adjoint method are used for are researched and this systems are discussed.