Futbolcularda beslenme ve ağız diş sağlığının yaşam kalitesi ve performans üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of nutrition and oral dental health on quality of life and performance in football players
  1. Tez No: 712660
  2. Yazar: FADİME ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı futbolcularda beslenme ve ağız diş sağlığının yaşam kalitesi ve performans üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya yaşları 22,87±3,51 (yıl), boyları 178,58±5,51 (cm), ağırlıkları 73,25±6,05 (kg) olan 24 bölgesel amatör lig oyuncusu katılmıştır. Futbolcuların beslenme alışkanlıkları günlük enerji tüketimi anketi, araştırmacı tarafından hazırlanan beslenme soruları ile değerlendirilmiştir. Yaşam kalitesi ölçmek için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Performansı ölçmek için ise esneklik, dikey sıçrama, el kavrama kuvveti, sırt kuvveti ve anaerobik güç testleri kullanılmıştır. Ağız diş sağlığının değerlendirilmesinde ise DMFT, CPI indeksleri ve BEWE skorlama sistemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda futbolcuların DMFT skoru 4 bulunmuştur. DMFT skoru 4 ve üzerinde olan sporcularda anaerobik güç ölçümü daha yüksek elde edilmiştir. Ergojenik yardımcı kullanmayan sporcularda psiko sağlık durumunun daha iyi olduğu bulundu. Beslenme ve ağız diş sağlığının; yaşam kalitesi ve performans üzerine önemli derecede etkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of nutrition and oral dental health on quality of life and performance in football players. 24 regional amateur league players with ages of 22.87±3.51 (years), height of 178.58±5.51 (cm) and weight of 73.25±6.05 (kg) participated in the study. The eating habits of football players were evaluated with the daily energy consumption questionnaire and the nutrition questions prepared by the researcher. The Short Form of the World Health Organization Quality of Life Scale was used to measure the quality of life. In order to measure the performance, flexibility, vertical jump, hand grip strength, back strength and anaerobic strength tests were used. In the evaluation of oral and dental health, DMFT, CPI indices and BEWE scoring system were used. As a result of the study, the DMFT score of the football players was found to be 4. Anaerobic power measurement was obtained higher in athletes with a DMFT score of 4 and above. Psych health status was found to be better in athletes who did not use ergogenic aids. A significant effect of nutrition, oral dental health on the quality of life and performance has not been found.