Lineer olmayan güçlü ikili Schrödinger denklemi için tek adım yöntemi ve iki adım yöntemi
Two step scheme and one step scheme for strongly coupled nonlinear Schrödinger equation
  1. Tez No: 918705
  2. Yazar: SİNEM GİRGİN TOPAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde lineer olmayan güçlü ikili Schrödinger denklemi için tek adım yöntemi ve iki adım yöntemi ele alınmıştır. Lineer olmayan güçlü ikili Schrödinger denklemine iki adım yöntemi (two-step scheme) ve tek adım yöntemi (one-step scheme) ilk kez uygulanmıştır. Üç örnek üzerinde yöntemlerin çözümleri elde edilmiştir. Ayrıca enerji, kütle ve momentum korunumu incelenmiştir. Kararlılık analizi ve kütle korunumu teorik olarak incelenmiştir. Elde edilen nümerik sonuçlar tablolar ve grafikler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the one-step method and the two-step method for the nonlinear strong binary Schrödinger equation are discussed. The two-step scheme and the one-step scheme were applied for the first time to the nonlinear strongly nonlinear Schrödinger equation. Numerical solutions are obtained for three examples. In addition to that the conservation of energy, mass and momentum was investigated. Stability analysis and mass conservation were investigated theoretically. The numerical results obtained are given in the form of tables and graphs.