Güçlü ikili lineer olmayan Schrödinger sistemi için yapı koruyan sayısal bir yöntem
A structure preserving numerical method for strongly coupled nonlinear Schrödinger system
  1. Tez No: 866794
  2. Yazar: RIDVAN FATİH ÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN KÖROĞLU, PROF. DR. AYHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, güçlü ikili lineer olmayan Schrödinger denklemi (SCNLS) için yapı koruyan yeni bir sayısal yöntem sunulmuştur. Önerilen yeni yöntemin kütle ve enerjiyi sayısal olarak koruduğu gösterilmiştir. Yöntemin verimliliğini ve etkinliğini göstermek için sayısal sonuçlar verilmiş ve litaratürde var olan sonuçlar ile kıyaslanmıştır. Sayısal sonuçlar, makine hatasını da hesaba katarak, önerilen yöntemin SCNLS denkleminin hem kütle hem de enerji yapısını koruduğu, dolayısıyla uzun vadede daha başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new structure-preserving numerical method for strongly coupled nonlinear Schrödinger equation (SCNLS) is presented. It is shown that the proposed new method conserves the discrete mass and energy. Numerical results are given to show the efficiency and effectiveness of the method and compared with the existing results in the literature. Numerical results show that the proposed method preserves both the mass and energy structure of the SCNLS equation up to the machine error and therefore has a better long-time behaviour.