Ensestin ruhsal değerlendirilmesinde uzman tanıklık
- Tez No: 71268
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİKA YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
116 ÖZETLER Amaç: Çocukluk çağı cinsel tacizi/ ensestin psikiyatrik bozukluk ve davranış problemleri riskini yarattığı ve Türk örneğindeki ensestin sıklığı ve özelliklerini belirlemek Konuda uzman tanıklığın yerini ve önemini ortaya koymak. Metod: İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri A.B.D, Psikososyal travma Programı'na başvuran 68'I kız, 2'si erkek 70 ensest vakası ile genel psikiyatrik görüşme yapıldı. Ensest hikayesi ile ilgili ayrıntılı bilgi alındı. Mağdurlardan kendilerinin uyguladığı SCL-90-R ve IES ölçekleri verildi. Bulgular: Ensestin mağdurları Üzerinde kısa ve uzun dönemde ruhsal etkileri olduğu, mağdurların % 93"ü I. Eksen tam almalarıyla doğrulandı. Aynı tacizci başka yakınlarımda % 50 oranında taciz etmektedir. Türkiye'de aile içinde birden fazla çocuk aynı tacizci tarafından cinsel tacize uğradığında yasal başvuru oram anlamlı olarak artmaktadır. Sonuç: Türkiye'de ensestin varlığının azımsanmayacak düzeyde olduğunu ima etmektedir. Ensest kısa ve uzun vadede davranış bozukluğu ve psikopatolojinin oluşmasında etkili olabilmektedir. Ensestin psikopataoljiye sebep olabildiği konusunun profesyoneller tarafından kabulü konu ile baş edebilme olanağım arttıracaktır. Kanıtlanması zor olan ensest vakaları uzman tanıklık yoluyla açığa çıkması kolaylaşacaktır. Bu nedenle ensest olgularında, üp, adli tıp, psikoloji, hukuk disiplinleri arasında ortak bir çalışma gerekmektedir. Ruh sağlığı elemanları uzman tanıklık konusunda önemli bir yere sahip olduğu kuvvetli olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
117 SUMMARY Objective: The aim of this study were first, to investigate the prevalence and characteristics of incest in Turkish samples, second, to evaluate the psychological aspects of childhood sexual abuse psychiatric disorders and behavioral problems, third, presenting these late as a baseline to be used by the Turkish judical system and expert witness program. Method: A sampe of 68 female, 2 male incest survivers who attendent to Istanbul Medical Scholl of Psychiatry Department to Psychosocial Trauma programe. Incest and psychiatric disorders were assessed using semi- structured psychiatric interview and Semptom Check List (SCL-90-R), Impact of Event Scale (IES). Results: The chilhood sexual abuse cases long and short term psichological disorders. This is proved by our sample group whom 93% have had Axis I diagnosis. There were a strong relationship between multiple psychiatric disorders and incest. In our sample group %50 of relatives other than themselves were abused by the same person. If there are more than one child effected by sexual abuse in the same family even the official complain ratio gets higher in Turkey. Conclusion: Incest is not a rare in Turkey, incest is predictor of later behavioral patterns and psyche-pathology. Expert witness helps the evidence of incest survivers.