İstismara ve ihmale uğramış çocukların tedavi ve rehabilitasyonu: Bir yataklı merkez modeli
Treatment and rehabilitation of abused and neglected children: A boarding center model
- Tez No: 624565
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ÇEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Rehabilitasyon ve tedavi merkezleri, çocuk ve ergenlere hizmet veren organizasyonlardır. Temel amaç, bakım verilen kişilerin“zihinsel sağlık”tedavi planlarının yapılmasıdır. Yirmi dört saat bakım veren, uygulanan programlar ve tedavi yöntemleri açısından değişkenlik gösteren kuruluşlardır. Oğuz Kağan Köksal Çocuk ve Gençlik Merkezi Adana ilinde, istismar ve ihmale uğramış, alkol-madde kullanan, ruhsal sorunları nedeni ile tedaviye ihtiyaç duyan, sokakta yaşayan 8-18 yaş arası kızların tedavi ve rehabilitasyonu amacıyla kurulmuştur. Kuruma, 26 Nisan 2004 – 31 Ağustos 2007 tarihleri arasında toplam 72 kız çocuk yatırılmıştır. Hastaların yaşları 10 yaş 5 ay ile 19 yaş 3 ay arasındadır (ort: 14,83; ss. ± 2.12). Çocuk ve Gençlik Merkezine kabul edilen kızların 48'i (%66.7) cinsel taciz, 27'i (%37.5) tecavüz, 31'i (% 43.1) evden ya da yaşadığı SHÇEK'dan kaçma, 18'i (%25.0) fiziksel istismar, 13'ü (%18.1) ensest ve 34'ü (%47.2) ise ihmal nedeniyle çocuk polisi ya da mahkeme/savcılık aracılığıyla başvurmuşlardır. Kız Çocuklarına Uygulanan Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Durumluk Kaygı Envanteri (STAI-I), Sürekli Kaygı Envanteri (STAI-II) ve Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi (MOKSL) Yatış ve Son Ölçüm olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rehabilitation and treatment centers are organizations that serve children and adolescents. The main aim of these institutions is preparing“mental health”treatment plans of the individuals under care. These institutions which provide service on 24 hour basis vary regarding their programs and methods of treatment. Oğuz Kağan Köksal Child and Youth Center has been founded in the province of Adana with the purpose of treatment and rehabilitation of girls aged 8-18, abused and neglected, needing care due to substance or alcohol use, and living on the streets. The institution has accepted 72 girls ranging in age between 10 years 5 months and 19 years 3 months (the average age is 14,83; sd. ± 2.12) from April 26, 2004 to August 31, 2007. These girls have applied to the police or they have been sent by the court due to following reasons: 48 (66.7%) of them sexual abuse, 27 (37.5%) rape, 31 (43.1%) running away from their home or Child Care Center, 18 (25.0%) physical abuse, 13 (18.1%) ensest, and 34 (47.2%) neglect. The girls have been given Beck Depression Scale, Situational Anxiety Inventory, Permanent Anxiety Inventory, and Maudsley Obsessive Compulsive Questionnaire at the beginning and end of their stay at the institution.