Koroner yoğun bakım hastalarına uygulanan doğa temelli müzik dinletisinin ölüm kaygısı, anksiyete ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of nature-based music listening which is applied to coronary intensive care patients; on DEATH anxiety, state anxiety and physiological parameters
- Tez No: 712683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KÖROĞLU ÇAMDEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma koroner yoğun bakım hastalarına uygulanan doğa temelli müzik dinletisinin; ölüm kaygısı, anksiyete ve fizyolojik parametrelere etkisinin belirlenmesi amacı ile randomize kontrollü müdahale çalışması olarak gerçekleştirildi. Araştırma, 1 Ocak 2021 ve 1 Eylül 2021 tarihleri arasında, İstanbul ilinde bir kamu hastanesinin koroner yoğun bakım ünitesindeki hastalarla yürütüldü. Araştırma örneklemini 32 müdahale ve 32 kontrol olmak üzere 64 hasta oluşturdu. Her iki gruba başlangıçta“Sosyodemografik ve Hastalığa İlişkin Hasta Tanıtım Formu”,“Durumluk Anksiyete Ölçeği”,“Ölüm Kaygısı Ölçeği”uygulandı ve fizyolojik parametreleri (nabız, kan basıncı, vücut sıcaklığı, oksijen satürasyonu, ağrı) ölçüldü. Müdahale grubuna üç gün boyunca sabah ve akşam olmak üzere toplamda 6 kez doğa temelli müzik dinletisi yapıldı. Kontrol grubuna müdahalede bulunulmadı. Girişim tamamlandıktan sonra bireylere tekrar,“Durumluk Anksiyete Ölçeği”,“Ölüm Kaygısı Ölçeği”uygulandı ve fizyolojik parametreleri ölçülüp“Fizyolojik Parametre Formu”na son test şeklinde kaydedildi. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a randomized controlled intervention study to determine its effect of nature-based music listening which is applied to coronary intensive care patients; on death anxiety, state anxiety and physiological parameters. The research was conducted with the patients in the coronary intensive care unit of a public hospital in Istanbul between January 1, 2021 and September 1, 2021. Intervention group was composed of 32 patients and control group consisted of 32 patients.“Sociodemographic and Disease-Related Patient Information Form”,“State Anxiety Scale”,“Death Anxiety Scale”were applied to both groups at the beginning and their physiological parameters (pulse, blood pressure, body temperature, oxygen saturation, pain) were measured. A total of 6 nature-based music listenings were applied to the intervention group, in a period of three days, in the morning and the evening. The control group remained unintervented. After the intervention was completed, the“State Anxiety Scale and the ”Death Anxiety Scale“ were applied to the individuals again, and their physiological parameters were measured and recorded in the ”Physiological Paremeter Form" as a post-test. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 program.