Stratejik istihbarat bağlamında ABD'nin Küresel Tehdit Değerlendirme Raporlarındaki ekonomik tehdit algısının değişiminin değerlendirilmesi (2006-2021)
Assessment of the alteration in the economic threats perception in the US Worldwide Threat Assessment Reports in the context of strategic intelligence (2006-2021)
- Tez No: 712710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜRKE UĞUR BAŞARANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bu çalışmanın amacı stratejik istihbarat bağlamında ABD'nin Küresel Tehdit Değerlendirme raporlarındaki ekonomik tehdit algısının değişiminin yıllara sâri olarak nasıl ve neden değiştiğine dair cevapların bulunması olarak nitelendirilebilir. ABD'nin stratejik planlamalarında kritik rol oynadığı öngörülen bu raporların detaylı olarak incelenmesinin ABD'nin hedeflerine ulaşmak ve çıkarlarını korumak için yürüttüğü ve yönettiği algı kapsamında motivasyonların anlaşılabilmesi için önem arz ettiği söylenebilir. Bu çalışma nitel araştırma deseninde tasarlanmış, betimsel içerik analizi ve doküman incelenmesi kullanılmıştır. Çalışmada temel alınacak temanın belirlenmesi için karşılaştırmalı anahtar kelime analizi kullanılmıştır. Karşılaştırmalı anahtar kelime analizi katılımcıların kullandığı kelimelerin sıklığı ile ilgilenmektedir. İçerik analizinden farklı olarak bu analiz türünde önceden belirlenmiş kategoriler veya kodlar bulunmamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde stratejik istihbaratın önemli bir parçasını oluşturan istihbarat analizi ve analizcisinin başarılı bir istihbarat üretebilmesi için ihtiyaç duyduğu bileşenler ve istihbarat analiz hatalarına sebebiyet veren bilişsel ve organizasyonel hatalara yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise ABD'nin Küresel Tehdit Değerlendirme raporlarındaki genel tehdit algılarının tematik olarak tespiti ve bu temaların değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise ikinci bölümün sonucunda en sık kullanıldığı tespit edilen ekonomik tehdit temasının hangi temalar nezdinde ABD'nin tehdit algısını nasıl ve neden tetiklediği değerlendirilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünün sonucunda 2006-2021 yılları arasında ABD'nin ekonomik tehdit algısını tetikleyen on dört tema tespit edilmiş, bu temaların yıllara sari olarak nasıl ve neden ABD'nin ekonomik tehdit algısını tetiklediği konusunda çeşitli tartışmalar gerçekleştirilmiş ve bazı temalar arasında korelasyon tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümde ise genel olarak tehdit algısının tetiklenme sebeplerine yönelik bazı değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma ABD'nin küresel tehdit değerlendirme raporları çerçevesinde sınırlandırılmıştır. Raporların değerlendirilmesi sürecindeki başlangıç yılının 2006 seçilmesinin temel sebebi olarak ilk tehdit değerlendirme raporunun 2006 yılında kamu ile paylaşılması, 2020 yılının incelenen raporlarda bulunmamasının sebebi ise 2020 yılı raporunun yayımlanmamış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study can be described as discovering answers to how and why the alteration in the perception of economic threat in the US's Worldwide Threat Assessment reports in the context of strategic intelligence has changed over the years. It can be said that in-depth examination of these reports, which are anticipated to play a critical role in the strategic planning of the US, is important in order to understand the motives within the scope of the perception that the US carries out and manages to achieve its goals and protect its interests. This study was designed in a qualitative research design, descriptive content analysis and document analysis method were used. Comparative keyword analysis was used to determine the theme to be based on in the study. The comparative keyword analysis is concerned with the frequency of words used by participants. Unlike content analysis, this type of analysis does not have predetermined categories or codes. In the first part of the study, intelligence analysis, which is an important part of strategic intelligence, and the components needed by the analyst to produce a successful intelligence and cognitive and organizational errors that cause intelligence analysis errors are included. In the second part of the study, the thematic determination of the general threat perceptions in the Worldwide Threat Assessment reports of the US and the evaluation of these themes were carried out. In the third part of the study, it is evaluated how and why the economic threat theme, which was determined to most frequently used as a result of the second part, triggered the threat perception of the US in terms of which themes. As a result of the third part of the study, fourteen themes that triggered the economic threat perception of the US between the years 2006-2021 were identified, various discussions were held on how and why these themes triggered the US's perception of economic threat over the years, and some themes were correlated. In the conclusion part of the study, some evaluations were made regarding the triggering reasons for the perception of threat in general. The study is limited to the framework of the US's Worldwide Threat Assessment reports. The main reason why 2006 was chosen as the starting year in the evaluation process of the reports is that the first threat assessment report was shared with the public in 2006, and the reason why 2020 was not included in the reviewed reports is that the 2020 report was not published.