Essays in international economics
Uluslararası iktisat üzerine makaleler
- Tez No: 712731
- Danışmanlar: PROF. DR. MARK AGUIAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Rochester
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bölüm 1'de, tüketicilerin ve üreticilerin bilgi setlerini seyrek olarak güncelledikleri bir yapışkan bilgi döviz kuru modelinin özelliklerini sunmakta ve incelemekteyiz. Modelde dikkatsiz tüketicileri tanıtmanın önemli etkileri olduğunu görmekteyiz. Sunulan modelin sınırlı katılım modellerini andıran bir mekanizma ile riskten kaçınmanın makul değerleri için döviz kuru oynaklığını daha iyi açıkladığı görülmektedir. Çıktı, tüketim ve istihdamda daha fazla kalıcılık gözlemlenmektedir. Parasal şoklara verilen tepkiler, ampirik kanıtlarla tutarlı olarak ters U şeklindedir. Dikkatsiz tüketicilerin tahmin hataları, nispi tüketim ile reel döviz kuru arasındaki korelasyonu azaltmak için bir kanal sağlamaktadır. Ancak, korelasyondaki düşüşün nicel olarak küçük olduğunu görülmektedir. Bölüm 2, yapışkan fiyat varsayımını yapışkan bilgiyle değiştirmenin uluslararası iş çevrimi sonuçlarını araştırmaktadır. Bu bölümde dikkatli tüketiciler varsayımı ile dinamikler incelenmektedir. Mankiw ve Reis (2002), ampirik kanıtlarla tutarlı olarak parasal şoklara gecikmeli bir enflasyon tepkisi oluşturmak için yapışkan bilgi modelini önermektedir. Modelleri verilerde gözlemlenen enflasyon kalıcılığını ele almakta da başarılıdır. Yapışkan bilgi varsayımının reel döviz kurlarının“kalıcılık anomalisini”çözmede yardımcı olabileceğini tahmin ediyoruz. Ters U şeklindeki enflasyon tepkisi sonucunun modelin para politikası ve fiyat belirleme bloğuna ilişkin varsayımlara duyarlı olduğunu gösteriyoruz. Ancak sonuçlarımıza göre nominal döviz kurunun tepkisi oldukça büyüktür ve parasal bir şoktan sonra hızla dağılmaktadır. Gecikmeli enflasyon tepkisi ile reel döviz kuru kalıcılığında sağlanan iyileşmeye, büyük ve kısa ömürlü nominal döviz kuru tepkileri hakimdir, bu nedenle niceliksel olarak küçük kalmaktadır. Tüm alternatif spesifikasyonlar için, yapışkan bilgi ve sabit fiyat modellerinin benzer sonuçlar ürettiğini görüyoruz. Bölüm 3, Avrupa ülkeleri içindeki ve arasındaki finansal entegrasyonun derecesini araştırmaktadır. Obstfeld ve Taylor (2005) dilinde 'çeşitlendirme' ve 'kalkınma finansmanı'. AB içindeki sermaye piyasası entegrasyonunun teorik ölçütlerde belirtilenden daha az olduğuna ve ayrıca ABD eyaletleri için bulunandan daha az olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır. Ekonomik kurumlar için ülke düzeyindeki verileri kullanarak, bunların ülkeler arasındaki farklılıkları açıklayamadığı görülmektedir. Dünya Değerler Araştırması'ndan elde edilen bölgesel verileri kullanarak, Avrupa bölgeleri arasında“sosyal sermayenin”finansal entegrasyon üzerindeki etkisini araştırılmaktadır.Güven ve güven düzeyinin yüksek olduğu bölgelerin finansal olarak birbirine daha fazla entegre olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In Chapter 1, we present and study the properties of a sticky information exchange rate model where consumers and producers update their information sets infrequently. We find that introducing inattentive consumers has important implications. Through a mechanism resembling the limited participation models, we can address the exchange rate volatility for reasonable values of risk aversion. We observe more persistence in output, consumption and employment which brings us closer to the data. Impulse responses to monetary shocks are hump shaped, consistent with the empirical evidence. Forecast errors of inattentive consumers provide a channel to reduce the correlation of relative consumption and real exchange rate. However, we find that decline in the correlation is quantitatively small. Chapter 2 explores the international business cycle implications of replacing the sticky price assumption with sticky information. We assume attentive consumers through this exercise. Mankiw and Reis (2002) propose the sticky information model to generate a lagged inflation response to monetary shocks consistent with the empirical evidence. Their model is also successful to address the inflation persistence observed in the data. We conjecture that sticky information assumption could be helpful to resolve the ''persistence anomaly“ of the real exchange rates. We show that hump-shaped inflation response result is sensitive to the assumptions on the monetary policy and price setting block of the model. Furthermore, the response of nominal exchange rate is quite large and it dissipates quickly after a monetary shock. The improvement obtained in the real exchange rate persistence by the lagged inflation response is dominated by the large and short-lived nominal exchange rate responses, therefore it is quantitatively small. For all alternative specifications, we find that sticky information and sticky price models produce similar moments. Chapter 3 investigates the degree of financial integration within and between European countries. We construct two measures of de-facto integration across European regions to capture ''diversification”and ''development finance'' in the language of Obstfeld and Taylor (2005). We find evidence that capital market integration within the EU is less than what is implied by theoretical benchmarks and also less than what is found for U.S. states. We ask why is this the case? Using country-level data for economic institutions, we find that these are not able to explain differences between countries. Using regional data from the World Values Surveys, we investigate the effect of ''social capital" on financial integration among European regions. We find regions, where the level of confidence and trust is high, are more financially integrated with each other.