Yapı bilgi modelleme (BIM) sisteminin mimarlık eğitimi ile bütünleştirilme yöntemlerinin araştırılması: Yapı bilgisi alanı
Investigation of methods of integrating building information modeling (BIM) with architecture education: Building science field
  1. Tez No: 712732
  2. Yazar: SELDA TOKLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÜZELÇOBAN MAYUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yapı Bilgi Modelleme (Building Information Modelling -BIM) sistemi Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat (Architecture, Engineering and Construction-AEC) sektöründeki önemli gelişmelerden biridir. BIM; yapının tüm yaşam döngüsünde kullanılabilen ve inşaat sektörüne zaman, maliyet ve kalite gibi çeşitli açılardan olumlu katkıları olan bir sistemdir. Bu nedenle, dünyada BIM kullanımının AEC sektöründe arttığı görülmektedir. Türkiye'de de 2013 yılından bu yana sistemin kullanımında artış vardır. Yapılan çalışmalarda, BIM sistemi yetkin seviyede bilen teknik personel yetersizliği, ortak çalışılan diğer firmalarda BIM kullanılmaması, ulusal standartların olmayışı ve yasal zorunlulukların olmayışı gibi çeşitli nedenlerin Türkiye'de BIM kullanımının yaygınlaşmasındaki engeller olduğu aktarılmaktadır. BIM sistemini kullanan meslek gruplarında mimarların üst seviyelerde yer alması, uzman teknik personel eksikliğinin giderilmesi konusunda mimarlık okullarının önemli rolü olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, yapılacak tez çalışmasıyla BIM sisteminin mimarlık eğitimi ile bütünleştirilme yöntemlerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışma mimarlık eğitiminin yapı bilgisi alanı ile sınırlandırılmıştır. Çalışmanın Türkiye'deki mimarlık okullarının yapı bilgisi eğitimlerinin BIM sistemi ile bütünleştirilmesi konusunu gözden geçirmelerinde katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Yöntem olarak, öncelikle dünyada BIM sistemi kullanan mimarlık okulları ve bu okullarda uygulanan BIM eğitim yöntemleri araştırılmıştır. Okulların seçiminde, özellikle BIM sisteminin zorunlu olduğu ülkelerden yola çıkılmıştır. Buna ek olarak çalışmanın bir diğer aşamasında; Türkiye'deki mimarlık okullarında uygulanan müfredatlardan yola çıkılarak BIM eğitim yöntemleri araştırılmıştır. Edinilen verilerin karşılaştırılmasıyla, sistemin bütünleştirilmesinde ortaya çıkabilecek olumlu ve olumsuz bulgular değerlendirilmiştir. Son olarak, BIM sisteminin Türkiye'deki mimarlık eğitiminde yapı bilgisi alanı ile bütünleştirilme yöntemleri üzerine önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Building Information Modeling (BIM) system is one of the important developments in the Architecture, Engineering and Construction (AEC) sector. BIM is a system that can be used in the entire life cycle of the building and has positive contributions to the construction industry in various aspects such as time, cost and quality. Therefore, it is seen that the use of BIM in the world is increasing in the AEC sector. Turkey has an increase in the use of this system since 2013. In the studies, BIM proficient level in knowing inadequate technical personnel, BIM used in collaborative other companies, lack of national standards and reasons such as lack of legal obligation is transferred as obstacles in expanding the use of BIM in Turkey. The fact that architects are at higher levels in professional groups that use the BIM system shows that architecture schools play an important role in eliminating the lack of expert technical personnel. For this reason, it is aimed to investigate the methods of integrating the BIM system with architectural education with the thesis to be made. The study is limited to the building knowledge area of architectural education. The integration of building information with BIM training schools of architecture in Turkey is thought to contribute to the study of the subject in the review. As a method, firstly, architecture schools in the world using BIM system and BIM education methods applied in these schools were investigated. In the selection of schools, especially from the countries where the BIM system is mandatory. In addition, at another stage of the study; Based on the curricula applied in architecture schools in Turkey, BIM education methods have been researched. By comparing the obtained data, the positive and negative findings that may arise in the integration of the system were evaluated. Finally, suggestions are given on the methods of integrating the BIM system with the field of building knowledge in architectural education in Turkey.