Baş ve boyun kanserleri nedeniyle tedavi alan yetişkin hastaların beslenme alışkanlıkları, malnütrisyon durumu, serum albümin düzeyi ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessments of nutritional habits, malnutrition status, serum albumin level and quality of life in adult patients treated for HEAD and neck cancers
  1. Tez No: 712751
  2. Yazar: NİSA NUR ÜCEBAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAL ERZURUM ALİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Onkoloji, Nutrition and Dietetics, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma tedavi alan yetişkin baş ve boyun kanseri (BBK) hastalarının beslenme alışkanlıkları, malnütrisyon durumu, serum albümin düzeyi ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, Ankara Özel Çukurambar Koru Hastanesine başvuran onkoloji-hematoloji uzmanları tarafından BBK tanısı ile tedavi alan 19-64 yaş arasındaki 21 kanser hastası (HG) ve ayaktan tedavi alan yaş ve cinsiyet açısından hasta grubuna benzer özellikler taşıyan 21 sağlıklı birey (KG) olmak üzere toplam 42 birey ile gerçekleştirilmiştir. Bireylerin sosyo-demografik özellikleri, sağlık durumları, yaşam tarzı alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarını saptamak amacıyla çalışmacı tarafından anket formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Nütrisyonel Risk Skoru (NRS-2002), Nütrisyonel Risk İndeksi (NRİ), Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (EORTC QLQ C-30) ve BBK hastalarına özgü Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Ek Anket Modülü (EORTC QLQ-H&N 35) kullanılmıştır. HG'deki bireylerin yaş ortalaması 48.14±12.60 yıl ve KG'dekilerin 41.95±12.37 yıldır. Gruplar arasında ana ve ara öğün tüketimi açısından farklılık bulunmamıştır (p0.05). NRS 2002 sınıflamasına göre HG'deki bireylerin %28.6'sında malnütrisyon saptanırken NRİ'ye göre ise %38.1'inde orta derecede, %14.3'ünde ciddi malnütrisyon görülmüştür. HG'deki bireylerin EORTC QLQ C-30 ölçeği genel sağlık durumu puan ortalaması 52.38±21.75'tir. Fonksiyonel skalada rol ve bilişsel fonksiyon; semptom skalasında uykusuzluk, yorgunluk ve iştah kaybı en yüksek puanlardır. EORTC QLQ-H&N 35 modülünde ise ağırlık kazanımı puan ortalaması en yüksektir. EORTC QLQH&N 35 modülüne göre malnütrisyonu olan hastalarda ağrı, konuşma, sosyal yeme sorunu, cinsellik, ağız açma sorunu puanları malnütrisyonu olmayan hastalara göre daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the nutritional habits, malnutrition status, serum albumin level and quality of life of adult head and neck cancer (HNC) patients who received treatment. The study was carried out with a total of 42 individuals who applied to Ankara Private Çukurambar Koru Hospital, consisted of 21 cancer patients (HG) between the ages of 19-64 who received treatment with the diagnosis of HNC by oncology-hematology specialists and 21 healthy individuals (KG) who received outpatient treatment with similar characteristics to the patient group in terms of age and gender. In order to determine the socio-demographic characteristics, health status, lifestyle habits and eating habits of the individuals, the questionnaire was applied by the researcher by face-to-face interview technique. Nutritional Risk Screening (NRS-2002), Nutritional Risk Index (NRI), European Organisation for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Core Questionnaire (EORTC QLQ C-30) and HNC specific EORTC QLQ-H&N 35 quality of life scale were used. The average age of the individuals in PG was 48.14±12.60 years, CG was 41.95±12.37 years. There was no difference between the groups in terms of main and snack consumption. It was determined that 66.7% of the individuals in PG and 28.6% of the individuals in CG were smokers. It has been determined that smoking increases the risk of HNC by 10.264 times. The mean BMI of women in PG was 25.09±6.82 kg/m2, and 28.60±6.62 kg/m2 for men; It was 26.69±6.11 kg/m2 for women and 27.49±2.88 kg/m2 for men in CG (p>0.05). According to NRS 2002, 28.6% of the individuals in the patient group had malnutrition, while according to NRI 38.1% had moderate malnutrition and 14.3% had severe malnutrition. The mean EORTC QLQ C-30 scale general health score of the individuals in PG was 52.38±21.75. Role and cognitive function on the functional scale, insomnia, fatigue and loss of appetite on the symptom scale were the highest scores. In the EORTC QLQ-H&N 35 module, the average score of weight gain is the highest. According to the EORTC QLQ-H&N 35 module, patients with malnutrition risk have lower pain, speech, social eating problems, sexuality, and mouth opening scores than patients without malnutrition risk.