Alt ekstremite cerrahisi geçiren bireylerin bireyselleştirilmiş bakım algısının konfor düzeyi üzerine etkisi
The effect of individualized care perception on comfort level of individuals undergoing lower extremity surgery
- Tez No: 712752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA EYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışma alt ekstremite cerrahisi geçiren bireylerin bireyselleştirilmiş bakım algısının konfor düzeyine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Materyal ve Metod: Araştırmanın örneklemini, örneklem seçim kriterlerine uyan, 01.01.2021 ile 30.07.2021 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde alt ekstremite cerrahisi sonrası serviste yatan toplam yüz hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, ”Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası“ ve ”Genel Konfor Ölçeği" ile ameliyattan 48 saat sonra, hastanede kendi odasında yatan hastalarla yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda hastaların çoğunluğunun 36-55 yaş aralığında, %57'sinin erkek olduğunu, %53'ünün servise planlı geldiğini , %69'unun ise daha önce hastanede yattığı belirlenmiştir. 1-5 gün yatağa bağımlı olan hasta oranının %60 olduğu, hastalarının %62'sinin manevi ihtiyaçlarını, %60'ının kişisel ihtiyaçlarını tamamen karşılayabildiği, %93'ünün de hemşirelik bakımını yeterli gördüğü saptanmıştır. Cronbach's alfa değeri Bireyselleştirilmiş bakım skalası_A için 0,963, Bireyselleştirilmiş bakım skalası_B için 0,924, Genel konfor ölçeği için 0,864 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out as descriptive and cross-sectional in order to examine the effect of individualized care perception on the comfort level of patients undergoing lower extremity surgery. Materials and Methods: The sample of the study consisted of a total of 100 patients who were hospitalized after lower extremity surgery in Kocaeli University Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic between 01.01.2021 and 30.07.2021, who met the sample selection criteria. Research data were collected using the 'Patient Descriptive Information Form', 'Individualized Care Scale' and 'General Comfort Scale' 48 hours after the operation, using face-to-face interview technique with the patients who were hospitalized in their own room. Independent sample t-test and oneway analysis of variance were used to evaluate the data. Results: As a result of the research, the majority of the patients were in the 36- 55 age range, 57% were male and 53% were planned to serve, and 69% were planned, and 69% were previously hospitalized. It was found that 60% of the patient ratio dependent on the bed is 60% and 62% of their patients can meet their personal needs, and 93% of the 93% of nursing care. Cronbach's alpha value was 0.963 for Individualized care scale_A, 0.924 for Individualized care scale_B, and 0.864 for General comfort scale. Individualized care scale and lower-dimension score of patients with age, gender, occupation and clinical properties of patients with the clinical features of the patients with the clinical features of the patients with the clinical features, previously in the hospitalization situations, bed dependence time dependence times, and nursing conditions are among adequate vision situation.