Evaluation of serum osteopontin (opn) levels in patients with ischemic heart disease
İskemi kalp hastalığı olan hastalarda serum osteopontin (OPN) düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 712758
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULLAH HASSAN HASSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İskemik kalp hastalığı, kalbin atardamarlarının daralması nedeniyle kalbi etkileyen, atardamarların daralmasına yol açan ve kalp kasına kan ve oksijen iletiminin azalmasına neden olan bir hastalıktır. Bu çalışmada ileri yaş da kişiler kullanılmıştır çünkü ilerleyen yaş ile İKH arasında açık bir ilişki vardır, yani yaş ne kadar yüksekse İKH riski de o kadar fazladır. Ayrıca diyabet ve en yaygın ölüm nedeni olan kardiyovasküler hastalık arasında yakın bir ilişki vardır, bu nedenle bu çalışmada glukoz ve HbA1C test edilmiştir. Normal seviyenin (kolesterol, LDL, VLDL ve trigliseritler) üzerindeki yağ yüzdesindeki artış ve bu yüzdelerdeki herhangi bir anormal artış, İKH gelişme riskinin artmasına neden olur ve HDL'nin (normalden daha az olan) morbiditede bir rolü vardır. Daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Dolaşım sistemindeki fazla yağ, özellikle koroner arterlerdeki kan damarlarının tıkanmasına, yüksek tansiyona ve iskemik kalp hastalığına yol açarak kalp krizine yol açar. IHD'li kişilerde hs-CRP'nin serum seviyesi ELISA ile ölçüldü. Yüksek serum hs-CRP seviyeleri, İKH riski ile ilişkilidir. Osteopontin (OPN) ile biyokimyasal değişkenler arasında bir ilişki bulduk. Ayrıca Osteopontin (OPN) ile yaş, boy, VKİ ve FBS arasında pozitif bir ilişki vardı. Osteopontin (OPN), FBS, BMI ve HbA1c arasında da pozitif bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Ischemic heart disease affects the heart as a result of narrowing of the arteries, resulting in less oxygen and blood reaching the heart muscle. The reason for using old age in this study is that there is a strong link between age and IHD, which is that the older a person grows, the higher their risk of developing IHD. Since diabetes and cardiovascular disease are close associated, and cardiovascular disease is the leading cause of death, glucose and HbA1C were measured in this study. An increase in the percentage of fats above the normal level (cholesterol, LDL, VLDL and triglycerides), and any abnormal increase in these percentages leads to a higher chance of getting IHD, and there is a role of HDL (which is less than the normal limit in these cases) in this morbidity. May lead to more serious health problems. Excess fat in the circulatory system leads to blockage of blood vessels, especially in the coronary arteries, high blood pressure, and ischemic heart disease, leading to a heart attack. The serum level of hs-CRP was measured in people with IHD by ELISA. High serum levels of hs-CRP correlate with the risk of IHD. We found a strong link between Osteopontin (OPN) and biochemical factors. In addition, OPN had a positive association with age, height, BMI, and FBS. OPN, FBS, BMI, and HbA1c all show a positive relationship.