Ninhidrin ve DFO reaktifleri ile gizli parmak izlerinin görünürleştirilmesi
- Tez No: 71277
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
41 ÖZET Bu tez, çeşitli tipte kağıt yüzeyler üzerinde bulunan, kişinin yaşamı boyunca değişmeyen, ferdi özellikler taşıyan, genel modele sahip, eski ve taze gizli parmakizlerinin ninhidrin ve DFO reaktifleri kullanılarak görünürleştirilmesi için hazırlandı. Belirlenen parmakizleri, suçluların bulunması gibi adli açıdan çok ö- nemli olan konuların açıklığa kavuşturulması için kullanılır. Ancak gü venilir bir delil sunabilmek için uygun şekilde toplanan materyallerin hassas tekniklerle incelenmesi gerekir. Bu çalışmada, adli açıdan yararlı olabilecek sonuçlar elde edildi ve bulgular ilgili bölümlerde sunuldu. Belirlemede kullanılan ninhidrin çalışma çözeltisi Modifiye edilmiş“Freon - Plus Two”formülüne göre hazırlandı. Materyal seçiminde eski tarihli san ve beyaz mektup kağıdı zarflan, mürekkeple yazılmış mektuplar çeşitli kartlar ve dokümanlar kullanıldı. Çalışılan materyal yüzeyleri üzerinde genellikle karakteristik olsun veya olmasın parmakizleri belirlenebildi. Ancak az sayıda materyal ü- zerinde parmakizi görülmedi veya kısmi ter bakiyelerinden ötürü yer yer renklenmeler gözlendi. Zayıf ve çok zayıf parmakizlernin belirlenmesinde düz ninhidrin metodunun yetersiz kaldığı ve daha geliştirilmiş ninhidrin yöntemlerinin rutine sokulması gerektiği saptandı.“Freon - Plus Two”formülüne göre hazırlanan çözelti ile elde edilen sonuçlann, halen kullanılmakta olan çözeltilere göre üstün olduğu belir lendi. Görünürieştinien parmakizierinin incelemeye ve mukayeseye değer olup olmadığı hususunda yorum yapılmadı.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY This thesis is prepared to make the old and new latent fingerprints, which have permanent charecteristics, of an individual, visible from different types of paper material. (Ninhidrin ve DFO). The fingerprints those could be made visible are used in a goal of identifying criminals in forensic incidents. However, the materials those we picked up in a scientific order must be examined by using reliable technigues to make them used in courts testimony. In this piece of work some valuable forensic results are obtained, and presented in the concerning episades. The ninhydrin solution, which is used to make the latent prints visible is prepared according to the“Freon - Plus Two”formula. The matenials those were used were old dated yellow and white envelopes, letters written by an ink using instrument, several cards and some types of documents. In general the prints were found yet on same surfaces the prints were missing or there were regional pink coloured areas because of sweat residues. It is realized that, it is essential to use further developed ninhydrin methods rather than ordinary ninhydrin metod to identify weak latent prints. To conclude with it is understood that our results are similiar to present applications in the subject.