Meme kanserler hücre hatlarında NEAT1 ekspresyon seviyesinin doksorubisin direnci ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between NEAT1 expression level and doxorubicin resistance in breast cancer cell lines
  1. Tez No: 712797
  2. Yazar: ZAHRA AZIZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AÇIKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Meme kanseri kadınlar arasında dünyada en sık görülen kanserdir ve kansere bağlı ölüm sebebinde en başta yer almaktadır. Bir antrasiklin türevi olan doksorubisin, meme kanseri için en sık kullanılan kemoterapötik ajanlardan biridir. En güçlü kemoterapötik ilaçlardan biri olarak kabul edilir ve metastatik lezyonlar için yanıt oranı yaklaşık %25-40 olmaktadır. Doksorubisin kullanımında ilaca direnç ve kanserli olmayan hücreler üzerinde toksisite gibi problemler görülmektedir. Kemoterapi ilaçlarına karşı geliştirilen direnç, kanser kemoterapisinin başarısını engelleyen en önemli etkendir. Yapılan çalışmalarda NEAT1'in doksorubisin direncinde rolü olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma ile, MCF-7 ve MDA-MB231 meme kanseri hücre hatlarında ve MCF-10a sağlıklı meme epitel hücre hattında NEAT1'in doksorubisin direncinde miR410 ile ilişkisi incelendi. NEAT1 ekspresyon sevsiyesinin değişimleri qRT-PCR analizleri ile belirlendi. NEAT1 ekspresyonu doksorubisin muamelesi sonrası MCF-7 ve MDA-MB-231 hücre hatlarında, anlamlı bir şekilde azaldı. Sağlıklı meme epitel hücresi olan MCF-10A hücre hattında ise, beklediğimiz gibi, ekspresyon kanser hücre hatlarına göre, daha yüksek gözlendi. Aynı zamanda miR410 ekspresyonu ise hem hücre hatları hem de doz uygulaması düzeylerinde bir değişim olmadığı gözlendi. Biz bu çalışma ile meme kanserinde doksorubisin dirençliliği ile NEAT1'in ilişkili olabileceği fakat miR410'un bu yolakta etkili olmadığını gösterdik.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer among women in the world and is the leading cause of cancer-related death. Doxorubicin, an anthracycline derivative, is one of the most commonly used chemotherapeutic agents for breast cancer. It is regarded as one of the most potent chemotherapeutic drugs and its response rate for metastatic lesions is approximately 25–40%. Despite its therapeutic effects, there are limitations to its use; one of them is drug resistance, and another is toxicity to non-cancerous cells. Resistance to chemotherapy drugs is the most important factor preventing the success of cancer chemotherapy. Studies have shown that NEAT1 contributes to doxorubicin resistance. This study investigated the relationship of NEAT1 with miR410 regulation in doxorubicin resistance in MCF-7 and MDA-MB231 breast cancer cell lines and MCF-10a healthy breast epithelial cell line. Changes in NEAT1 expression level were determined by qRT-PCR analyses. NEAT1 expression was significantly decreased in MCF-7 and MDA-MB-231 cell lines after doxorubicin treatment. In the MCF-10A cell line, which is a healthy mammary epithelial cell, more expression then cancer cell lines was observed, as we expected. At the same time, it was observed that there was no change in miR410 expression in both cell lines and dose administration levels. In this study, we showed that NEAT1 may be associated with doxorubicin resistance in breast cancer, but miR410 is not effective in this pathway.