Türkiye'deki adli tıp uzmanlarının mesleki tecrübelerinin psikolojilerine ve davranış eğilimlerine etkisi
The effect of the professional experiences of forensic medicine specialists in Turkey on their psychologies and behavioral tendencies
  1. Tez No: 712798
  2. Yazar: BEYTULLAH KUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Adli tıp uzmanları, mesleklerinin doğası gereği pek çok travmatize olmuş kişi veya travmatik olay ile karşılaşmaktadır. Bu kişilerin ve olayların insan psikolojisi üzerinde çeşitli etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada Türkiye'deki adli tıp uzmanlarında, bu hekimlerin mesleki deneyimlerinin kendi psikolojileri ve davranışları üzerindeki etkisi, Tükenmişlik Sendromu ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu sıklığının belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: Türkiye'de Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde çalışan adli tıp uzmanlarından Maslach Tükenmişlik Envanteri, Travma Sonrası Stres Bozukluğu- Kısa Ölçeği ve mesleki tecrübeleri ile ilgili sorulardan oluşan, online olarak doldurulabilen anket formunu doldurmaları istendi. Veriler istatistik programı ile analiz edildi. Bulgular: Araştırmaya katılan 113 adli tıp uzmanının Maslach Tükenmişlik Envanterine göre duygusal tükenme alt ölçeği puan ortalaması 12,03±7,471, duyarsızlaşma alt ölçeği puan ortalaması 5,04±3,656, kişisel başarı alt ölçeğinde puan ortalaması 21,66±6,342 olarak saptandı. 6 adli tıp uzmanına Travma Sonrası Stres Bozukluğu- Kısa Ölçeği'ne göre Travma Sonrası Stres Bozukluğu tanısı konuldu. Sonuç: Adli tıp uzmanları mesleklerini icra ederken psikolojik olarak etkilenmekte ve bu durum tükenmişlik sendromu, travma sonrası stres bozukluğu gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunların nedenlerini belirlemek, sıklığını azaltmak ve etkilenen adli tıp uzmanları ile ilgili yönetimin nasıl yapılması gerektiğini belirlemek için yeni çalışmalar yapılmalı ve bu sorunlara karşı önleyici tedbirler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Due to the nature of their profession, forensic medicine specialists encounter many traumatized people or traumatic events. It is known that these people and events have various effects on human psychology. In this study, it was aimed to determine the effect of the professional experience of these physicians on their psychology and behavior, and the frequency of Burnout Syndrome and Post Traumatic Stress Disorder in forensic medicine specialists in Turkey. Method: Forensic medicine specialists working in the Ministry of Justice, Ministry of Health and university hospitals in Turkey were asked to fill in an online questionnaire consisting of questions about Maslach Burnout Inventory, Post Traumatic Stress Disorder-Short Scale and professional experience. The data were analyzed with the statistical program. Results: According to Maslach Burnout Inventory, mean emotional exhaustion subscale score of 113 forensic medicine specialists participating in the study was found as 12.03±7.471, depersonalization subscale score average 5.04±3.656, and personal achievement subscale 21.66±6.342. 6 forensic medicine specialists were diagnosed with Post Traumatic Stress Disorder according to the Post Traumatic Stress Disorder-Short Scale. Conclusion: Forensic medicine specialists are affected psychologically while performing their profession and this leads to problems such as burnout syndrome and post-traumatic stress disorder. New studies should be conducted to identify the causes of these problems, reduce their frequency, and determine how to manage the affected forensic experts, and preventive measures should be taken against these problems.