Ryanair equity valuation
Ryanair hisse değerlemesi
  1. Tez No: 712806
  2. Yazar: RASAT AMIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
1984 yılında kurulan Ryanair, Avrupa'nın en büyük düşük maliyetli Havayollarından biridir. Şirket, 1990'ların sonlarında Avrupa'da havacılık endüstrisinin deregülasyonundan bu yana istikrarlı bir şekilde büyüyor. Covid-19 ile ilgili durum Şirket'in finansal sonuçlarını da olumsuz etkilemiş ve zarar etmiştir. Bu çalışma, Şirket'I değerlendirmeyi, şirketin değerini bulmayı ve pandemi sırasında yönetimin Şirket değerini sürdürmek için doğru kararlar alıp almadığını açıklamaya çalışmayı amaçlamaktadır. Bu makalenin sonucu, havayolu endüstrisinin ve bir bütün olarak ekonominin pandemi durumundan ne kadar çabuk kurtulacağıyla da bağlantılı olabilir. 2023 mali yılında trafik akışına ilişkin beklenti 2019 trafiğinin %70'i civarında olacak ve Şirket, giderlerini kısmaya çalışacaktır. Şirket'in finansal analiz yoluyla değerlendirilmesi yapılmıştır. Değerleme sonrası hisse başına fiyat 15.42 EURO olacak ve tavsiye hissenin satılması yönündedir. Duyarlılık analizi, ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti düşürüldüğünde, Şirketin daha olumlu bir sonuca sahip olabileceğini ortaya koyuyor. Yönetim, büyümeyi ve canlılığı sürdürmek için doğru kararları almış ve almaya devam etmektedir. değerleme, bilgilerin açıklanmasından ve COVID-19 salgınıyla ilgili belirsizliklerden etkilenebilir. Kilit yatırım riskleri sonuç ve riskler bölümünde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Based in 1984, Ryanair is one of the largest low-cost airlines in Europe. The Company had been steadily growing since the deregulation of the aviation industry in Europe in the late 1990s. The situation with Covid-19 also had a negative impact on the Company's financial results, and it experienced losses. This work aims to evaluate, find the value of the Company, and try to explain if the management made correct decisions during the pandemic to sustain the Company's value. The outcome of this paper can also be linked to how quickly the airline industry and economy as a whole will recover from the pandemic situation. Expectation about the traffic flow in the fiscal year 2023 will be around 70% of 2019 traffic, and the Company will pursue to reduce its expenses. To evaluate the Company through financial analysis has been conducted. After evaluation, the price per share will be 15.42 EURO, and the recommendation was to sell. Sensitivity analysis revealed that once the weighted average cost of capital is reduced, the Company may have a more favorable outcome. The management undertook and continues to undertake correct decisions to sustain the growth and viability. The valuation can be affected by information disclosure and uncertainties related COVID-19 outbreak. Key investment risks are disclosed in the conclusion and risks section.