Revenue management strategies in leisure airlines and low-cost airlines: Maximizing profitability without compromising customer satisfaction for compannies as Sun Express and Rayanaır
Eğlence amaçlı ve düşük maliyetli havayollarında gelir yönetim stratejileri: Sun Express ve Rayanaır gibi şirketler için müşteri memnuniyetinden ödün vermeden karlılığı maksimize etme
  1. Tez No: 1020150
  2. Yazar: YACINE NOUIOUA
  3. Danışmanlar: ASSISTANT PROFESSOR DR. TÜZÜN TOLGA İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ryanair ve SunExpress'i örnek olay incelemesi olarak kullanarak, düşük maliyetli ve tatil amaçlı havayollarında gelir yönetimi kavramını analiz etmekte ve müşteri memnuniyetinden ödün vermeden karlarını nasıl maksimize edebileceklerini incelemektedir. Çalışma ayrıca, finansal ve operasyonel verileri, yolcuların dinamik fiyatlandırma, talep tahmini, koltuk envanteri kontrolü ve ek gelir stratejilerinin etkinliğine ilişkin anket yanıtlarıyla birleştiren karma yöntemli bir yaklaşım kullanmaktadır. Örneklem, iki havayolunun yolcularını ve kamuya açık finansal performans göstergelerini içerecektir. Sonuçlar, agresif gelir yönetimi faaliyetlerinin, özellikle ek gelirler ve dinamik fiyatlandırma kullanılarak karlılığı artırdığını, ancak müşteri memnuniyetinin algılanan fiyat adaletine ve şeffaflığına bağlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, düşük maliyetli ve tatil amaçlı havayolu modellerinde faaliyet gösterirken, maliyet etkinliği ve hizmet beklentilerini dengelemede yapısal farklılıklar olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, çalışma, havayollarının rekabetçi pazarlarda gelir yönetimi stratejilerini nasıl uygulayabileceğini ve müşteri sadakatini nasıl koruyabileceğini gösteren karşılaştırmalı bir çerçeve sunarak literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper analyses the concept of revenue management in low cost and leisure airlines using Ryanair and SunExpress as case studies to perceive how they could maximize their profits without compromising on customer satisfaction. The study also employs a mixed-methods approach that incorporates financial and operational data with the response of passengers to survey on the effectiveness of dynamic pricing, demand forecasting, seat inventory control, and ancillary revenue strategies. The sample will consist both of passengers of the two airlines and publicly available financial performance indicators. The results indicate that aggressive revenue management activities raise profitability, in particular, by using ancillary revenues and dynamic pricing, yet customer satisfaction is conditional on the perceived price fairness and transparency. It is also found that when operating on low costs and leisure airline models there are structural differences in balancing cost effectiveness and service anticipations. All in all, the study adds to the literature by offering a comparative framework that shows how airlines can implement revenue management strategies and retain customer loyalty in competitive markets.