Assessing creative problem solving ability in mathematics: revising the scoring system of the discover mathematics assessment
Matematikte yaratıcı problem çözme becerilerini ölçme: dıscover matematık testinin puanlama sisteminin revize edilmesi
- Tez No: 712810
- Danışmanlar: PROF. DR. C. JUNE MAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Arizona
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı DISCOVER Matematik Testini revize etmek ve geçerlilik çalışmalarını güncellemektir. Böylece eğitimcilerin Matematikte yaratıcı problem çözme becerilerini tanıma, bu alandaki üstün yetenekli çocukları tanılama, ve düzenlenen programları değerlendirme alanlarında daha gelişmiş bir araç kullanmasını sağlamak amaçlanmıştır. Bu çalısmada ilköğretimdeki beş farklı sınıf düzeyinden seçilen 233 katılımcının çözdüğü Matematik testi hem orjinal yöntemle hem de revize edilen yöntemle puanlanmıştır. Daha sonra bu puanlar katılımcıların genel yaratıcılık testinden aldığı puanlarla betimleyici istatistik ve regresyon yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda yarı-açık-uçlu sorulardaki performansın dağılım aralığı artarken, genel performans ve açık-uçlu sorulardaki performansın dağılım aralığının düştüğü gözlemlenmiştir. Varyans değerlerinin ise genel performans ve yarı-açık-uçlu sorulardaki performanslar icin arttığı, açık-uçlu sorulardaki performansın ise orjinal versiyondan yeni versiyona azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, yeni sistemde tüm yaratıcı problem çözme değişkenlerinin (genel performans, yarı-açık-uçlu sorulardaki performans, ve açık-uçlu sorulardaki performans) genel yaratıcılıkta orjinal sisteme göre daha büyük bir varyansı açıkladığı tespit edilmistir. Bu farklardan açık-uçlu sorulardaki performans dışında kalan bütün değişkenlerin istatistiksel olarak anlamlı olduğu gözlemlenmistir. Tüm sınıflar düzeyinde ise, 1. ve 2.sınıflardan oluşturulan gruptaki verilerin genel yaratıcılık testinde açıkladığı varyans, genel performans ve yarı-açık-uçlu sorulardaki performans icin orjinal versiyondan yeni versiyona artarken, açık-uçlu sorulardaki performans için azalmıştır. Üçüncü, 4. ve 5.sınıf düzeyindeki öğrencilerin verilerinin genel yaratıcılık testinde açıkladığı varyans ise tüm yaratıcı problem çözme değişkenleri için orjinal versiyondan yeni versiyona artış göstermiştir. Yalnız bu artışlardan sadece genel performans düzeyindekiler istatistiksel olarak anlamlıdır. Çalışma sonucunda revize edilen puanlama sisteminin yeni versiyonunun orjinal versiyona göre genel yaratıcılığı tahmin etmede genel performans ve yarı-açık-uçlu sorulardaki performanslarda daha başarılı olduğu bulunmuştur.Ayrıca, 3., 4., ve 5. sınıf düzeylerinde 1. ve 2. sınıflara göre genel yaratıcılkta daha büyük bir varyans açıklanmıştır. Sonuçlar göz önüne alındığında, matematikte yaratıcı problem çözme becerisini puanlarken akıcılık, esneklik, ve özgünlüğün yanı sıra kalitenin de göz önünde bulundurulması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to revise and revalidate the scoring procedure of the DISCOVER Mathematics Assessment to allow evaluators to better measure creative problem solving ability in mathematics, identify gifted students, and evaluate the programs developed for fostering creative problem solving. The data for this study consisted of 233 students selected from five different grade levels. I conducted descriptive statistics and regression analyses to compare the relationships of both the original and revised versions of the scoring system with general creativity. I found that range increased from the original to the revised version of the scoring system for mathematical problem solving performance in semi-open-ended problems, however it decreased for overall performance and performance in open-ended problems. Variance, on the other hand, increased for both overall problem solving performance and performance in semi open-ended problems, and decreased for performance in open-ended problems from the original to the revised version of the scoring system. Furthermore, in the revised model all three variables of the creative mathematical problem solving performance (overall performance, performance in semi-open-ended problems, and performance in open-ended problems) explained more variance in general creativity than the original version. Statistically, the differences between the original and the revised versions were significant for all three variables, except for creative mathematical problem solving performance in open-ended problems. Across grade levels, I found that for the group Lower Grade Levels (grade levels 1 and 2), the explained variance in general creativity increased from the original to the revised version for both overall performance and performance in semi-open-ended problems. However, it decreased for performance in open-ended problems. On the other hand for the group Higher Grade Levels (grade levels 3, 4, and 5) the explained variance in general creativity increased for all three variables from the original to the revised version. Statistically, the only significant difference between the original and the revised versions was for overall problem solving performance in Higher Grade Levels. I concluded that the revised version of the scoring system was more effective when predicting variance in general creativity for overall problem solving performance, and performance in semi-open-ended problems. Also, it predicted more variance in general creativity for the group Higher Grade Levels than the group Lower Grade Levels. Therefore, I suggested that quality should be considered as well as fluency, flexibility, and originality when scoring assessments for creative problem solving ability in mathematics.