Design and synthesis of triazene-substituted push–pull dyes using formal [2+2] cycloaddition–retroelectrocyclization reactions
İt-çek tipi boyaların klik-tipi [2+2] siklokatilmaretroelektrosiklizasyon tepkimeleri aracılığıyladizaynı ve sentezi
  1. Tez No: 712811
  2. Yazar: FLORA MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Konjuge it-çek tipi kromoforlar, molekül içi yük transfer özelliği, ikinci ve üçüncü mertebe doğrusal olmayan optik özellikleri nedeniyle oldukça değerli bileşiklerdir. Bu özellikler, gelişmiş uygulamaların mümkün olduğu optoelektronik alanında kullanılmalarına imkan verir. Organik ışık yayan diyotlar (OLEDler), güneş pilleri, organik alan etkili transistörler (OFETler) bu bileşiklerin kullanım bulduğu örneklerden bazılarıdır. İt-çek tipi kromoforların sentezi, klik-tipi [2+2] siklokatılma-retroelektrosiklizasyon tepkimeleri ile mümkündür. Bu tezde, triazen ile türevlendirilmiş terminal ve terminal olmayan alkinlerin, güçlü elektron çekiciler TCNE ve TCNQ ile tepkimeleri incelenmektedir. Elde edilen it-çek tipi boyaların optoelektronik özellikleri UV/Vis spektroskopisi ve teorik hesaplamalar ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conjugated push-pull chromophores are valuable due to intramolecular electron charge transfer band (ICT), second and third order nonlinear optical properties. These extraordinary features allow to use them in the area of optoelectronics where advanced applications are possible. Organic light emitting diodes (OLEDs), solar cells, organic field effect transistors (OFETs) are some of examples. Synthesis of push-pull chromophores is possible by click-type [2+2] cycloaddition-retroelectrocyclization (CA-RE) reactions. In this thesis, triazene-substituted terminal and non-terminal alkyne substrates are used as an electron-donors which reacted with strong electron-acceptors TCNE and TCNQ. Optoelectronic properties of obtained push-pull dyes are characterized via UV/Vis spectroscopy and theoretical calculations.