Ritmik cimnastikte yetenek seçimi ve yönlendirilmesinde dikkat edilecek hususların incelenmesi
Examining the points to be considered about talent selection and orientation in rhythmic gymnastics
  1. Tez No: 712834
  2. Yazar: EMİNE KUTLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ÖZGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yeteneğin erken yaşta belirlenmesi, takibi üst düzey sporcu yetiştirmede önemlidir, uygun testlerle, uzun bir süreç içinde geniş tabanlı araştırmaları gerektirir. Bu çalışmada Ritmik cimnastikte yetenek seçimi ve yönlendirilmesinde dikkat edilecek hususların neler olabileceği incelenmiştir. İzmir İlinde, spor kulüplerinde faaliyet gösteren sporcuların (N=64) fiziksel özellikleri ve fiziksel yetenekleri (eklem hareket genişlikleri, esneklik, öğrenme ve ritmi algılama) araştırılmış, başarıları ile (motor testler, antrenör gözlemleri, yarışma puanları) ilişkileri incelenmiştir. Sporcuların tanımlayıcı istatistik analizleri, korelasyon ve varyans analizleri yapılmış, İstatistik analizlerde MINITAB paket programı kullanılmıştır. 5-6 yaş grubu çocuklarda, başarı ile ilişkilendirilen özelliklerden sadece kalça ve omurga açısal değerlerinde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Diğer yaş gruplarında ise tüm parametrelerde anlamlı ilişkiler gözlenmiştir. 7-8 ve 9-10 yaş grubunda, hareketlilik ve esneklik ölçümlerinde en yüksek değerler elde edilmiştir. Ritmik cimnastikte esneklik, önemli bir fiziksel yetenek bileşenidir ve erken yaşlardan itibaren bu özelliğin takibi yapılmalıdır. morfolojik özellikler ile motor yetenekler arasındaki ilişkilerin spora özgü testlerle değerlendirilmesi, sporcu seçimi ve antrenman süreçlerine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Identifying and following talent at an early age is important in raising high-level athletes, and requires broad-based research over a long period of time with appropriate tests. In this study, the points to be considered in the selection and orientation of talents in rhythmic gymnastics were examined. The physical characteristics and physical abilities (joint range of motion, flexibility, learning and rhythm perception) of the athletes (N=64) in the sports clubs in Izmir were investigated, and their relations with their success (motor tests, coach observations, competition scores) were examined. Descriptive statistical analyzes, correlation and variance analyzes of the athletes were made, MINITAB package program was used for statistical analysis. Among the characteristics associated with success, only hip and spine angular values were significantly correlated in 5-6 year old children. In other age groups, significant relationships were observed in all parameters. The highest values were obtained in the measurements of mobility and flexibility in the 7-8 and 9-10 age groups. Flexibility is an important physical ability component in rhythmic gymnastics and this feature should be followed from an early age. Evaluating the relationships between morphological features and motor abilities with sport-specific tests can contribute to the selection and training processes of athletes.