İş kazası sonrası acil servise üst ekstremite yaralanması ile başvuran hastaların özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of patients refferred to the emergency department after occupational upper extremity injuries
  1. Tez No: 712833
  2. Yazar: ERKAN GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN AKSAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Demografi, Kazalar, İlk ve Acil Yardım, Demography, Accidents, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Artan sanayileşme ile birlikte kullanılan yeni teknolojiler ve otomasyon, iş güvenliği ve işçi sağlığı sorunlarının artmasına neden olmaktadır. İş kazaları, önlenilebilir olmakla birlikte, kalıcı sakatlanmalara, çalışanların hayatını kaybetmesine, işgücü kaybına ve ekonomik kayıplara neden olabileceği için önem arz etmektedir. Tüm travmatik yaralanmaların üçte birinde el yaralanması bulunmakla birlikte iş kazalarına bağlı yaralanmalarda ilk sırada el ve parmak yaralanmaları gelmektedir. Ülkemizde iş kazalarına bağlı üst ekstremite yaralanmaları konusunda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada iş kazasına bağlı üst ekstremite yaralanması sonrası başvuran olguların demografik özellikleri, yaralanma şekli, yaralanma tipi ve işgücü kaybı konusunda veri toplamayı amaçladık. Çalışmamıza acil kliniğimize 15.04.2010 - 31.04.2011 arası başvuran iş kazasında bağlı üst ekstremite yaralanması saptanan toplam 521 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %92.1'i erkek, %36.5'i 25-34 yaş arası, ortalama yaşı 32.9±9.6 yıl olduğu saptandı. Metal - makine sektörü %43.8'lik oranla en sık görülen sektör olarak bulunurken hastaların %74.7'sinin ilköğretim mezunu olduğu saptandı. Başta işaret parmağı ve başparmak olmak üzere en sık yaralanan bölge parmaklar ve en sık yaralanma mekanizması ezilme olarak bulundu. Hastaların %96.3'ü (n = 502) acil serviste uygulanan tedavi sonrası taburcu olurken tendon kesisi, açık kırık ve yanık yatış gerektiren durumlar olarak saptandı. Ortalama işgünü kaybı 12.8 ±27.2 gün olarak saptanırken hastalara verilen ortalama istirahat süreleri acil serviste tetkik ve girişim yapılan, konsültasyon istenen, yatış verilen hastalarda anlamlı oranda yüksek bulundu. 15-24 yaş arası hastalarda işgünü kaybı diğerlerine göre daha düşük bulundu. İş kazalarının özelliklerinin ve risklerinin belirlenmesi koruyucu tedbirlerin ve önleyici faaliyetlerin yönlendirilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu anlamda riski yüksek sektörlere ve hasta gruplarına yoğunlaşacak koruyucu tedbir ve eğitimlerin, iş kazalarının ve dolayısıyla iv sonrasında görülebilecek ekonomik ve toplumsal kayıpların önüne geçebileceğini, çalışmamızın da bu konuda yol gösterici olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
As a result of technologic improvements and automatisation, workplace safety and occupational health problems are increasing especially in the developing countries. Altough they are preventable occupational injuries can cause morbidities and mortalities, and as a result of these they can cause working day loss and financial problems. Hand injuries are one third of all traumatic injuries and they are the most injured parts after occupational accidents. There are not enough studies about occupational upper extremity injuries in Turkey. We aim to evaluate demographic characteristics, injury types, workday loss of patients with occupational upper extremity injuries. We evaluated 521 patients admitted to our emergency department with an upper extremity injury after an occupational accident, from 15.04.2010 to 30.04.2011. Patients were 92.1% male, 36.5% between the age 25 to 34, and mean age was calculated 32.9±9.6 years. 43.8% of the patients were from metal and machinery sector and primary education were the highest education level for the 74.7% of the patients. Mostly injured parts were fingers with the highest rate for index finger and thumb. Crush injury was the most common injury type. 96.3% (n = 502) of the patients were discharged after treated in the emergency department. Tendon injuries, open fractures and high degree burns were the reasons for admission to clinics. Mean working day loss was 12.8 ±27.2 days and this increases for the patients with laboratory or radiologic studies, or consultant evaluation, or admittion. 15-24 age group had significantly lower average working day loss. Evaluating occupational injury characteristics and risks is essential for identifying preventive measures and actions. With the guidance of this study preventive actions focusing on high risk sectors and patients may be the key factor for avoiding occupational injuries and creating safer workplace environments in order to reduce financial and public health problems.