Migren hastalarında optik sinirin manyetik rezonans görüntüleme histogram analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the optic nerve in migraine patients by magnetic resonance imaging histogram analysis
- Tez No: 712853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Migren tüm dünyada yaklaşık %15 oranında görülen, kronik, paroksismal bir hastalıktır. Sistemik ve serebral dolaşımın etkilendiğini gösteren çalişmalar bulunmaktadır. Sıklıkla fizyopataolojisnde endotel disfonksiyonun olduğu bildirilmektedir. Migren ile ilgili yapılan bir çok çalışmada beyinde mikrovasküler düzeyde gri ve beyaz cevherde değişiklikler tespit edilmiştir. Litaraturde migren hastalarında optik sinirin etkilendiğini gösteren elastografi çalışması bulunmaktadır. Bu çalışmamızda görsel patoloji izlenmeyen dokulardaki mikroskobik düzeydeki patoloji tespit edebilen histogram analizini auralı ve aurasız migren hastalarında konvansiyonel manyetik rezonans görüntülerine uygulayarak manyetik rezonans görüntülerde normal izlenen optik sinirin etkilenip etkilenmediğini tespit etmeyi amaçladık. Gereçler ve yöntem: 01.02.2018- 01.01.2020 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nöroloji polikliniğine baş ağrısı şikayetleri ile başvurup klinik ve laboratuar bulgularına gore Migren öntanısıyla Beyin MRG incelemesi yapılan erişkin hastaların MR görüntülerinin retrospektif olarak taraması yapıldı. Kontrol grubu olarak herhangi bir nedenle beyin MRG çekilen ve patoloji tespit edilmeyen erişkin hastalar seçildi. Çocuk hastalar ve MRG'de patoloji tespit edilen erişkinler incelemeye dahil edilmedi. Histogram analizi için optic sinir region of interest (ROI) ölçümü koronal planda intraorbital segmentte sınırları en net seçilebilen kenarlardan, el ile çizim aracı kullanılarak MatLab program aracılığıyla tek radyolog tarafından yapıldı. Bulgular: Toplam 120 migren hastasının 85'i kadın, 35'i erkek; 120 kontrol grubunun 84'ü kadın ve 36'sı erkekti. Yaşları 17 ile 60 arasında değişmekteydi. Migren hastalarının yaş ortalaması 37,04 ± 9,57 , kontrol grubunda ise 37,8 ± 10,8 olarak hesaplandı. Histogram analizinde hesaplanan 27 farklı parametre iki grup arasında karşılaştırıldı. Kontrol ve migren grupları içinde sağ sol göz arasında anlamlı istatistiksel fark bulunmadı. Migren grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında matrisin ortalama yerel standart sapması, histogramın 5, 10, 25 ve 75.
Özet (Çeviri)
Aim: Migraine is a chronic, paroxysmal neurovascular primary headache disease seen in approximately 15% of the world. There are studies showing that systemic and cerebral circulation are affected in patients. Endothelial dysfunction is frequently reported in the physiopathology. In many studies on migraine, changes in the gray and white matter at the microvascular level have been detected in the brain. Patients are divided into 2 groups as aura and without aura. Approximately 90% of patients with aura have visual auras. In the literature, there is an elastography study showing that the optic nerve is affected in a study conducted in patients with and without visual aura. In this study, it was aimed to determine whether the optic nerve, which is observed normally in magnetic resonance images, is affected by applying histogram analysis, which is a subgroup of artificial intelligence that has been used frequently in recent years and can detect microscopic pathology in tissues without visual pathology, to conventional magnetic resonance images in migraine patients with and without aura. In this study, it was aimed to determine whether the optic nerve, which is normally observed in conventional magnetic resonance images, is affected in migraine patients by using histogram analysis, which is a subgroup of artificial intelligence that has been used frequently in recent years and can detect microscopic pathology in tissues without visual pathology. Materials and Methods: MR images of adult patients who applied to the Neurology Polyclinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Training and Research Hospital with complaints of headache and underwent brain MRI examination between 01.02.2018 and 01.01.2020 with diagnosis of migraine according to clinical and laboratory findings were scanned retrospectively. Adult patients who underwent brain MRI with diagnoses other than migraine and other diseases with optic nerve involvement were selected as the control group. Pediatric patients (16 years and younger) were not included in the study. MRI was performed on a Philips 1.5 Tesla Ingenia device. The images of the patients were evaluated on workstations in the radiology department. All measurements for optic nerve histogram analysis were performed by the same radiologist on the workstation. It was planned to include male and female adults over the age of 16 in the study. For histogram analysis, optic nerve region of interest (ROI) measurement was performed in the coronal planes from the edges of the intraorbital segment, whose borders can be clearly distinguished, by using the manual drawing tool for both eyes. The data were analyzed through the MatLab program. Findings: Of the 120 migraine patients, 85 were female and 35 were male; Of the 120 control groups, 84 were female and 36 were male. Their ages ranged from 17 to 60. The mean age of migraine patients was 37.04 ± 9.57, and 37.8 ± 10.8 in the control group. 27 different parameters calculated in histogram analysis were compared between the two groups. There was no statistically significant difference between the right and left eyes in the control and migraine groups.