Modeling of balcony with thermal break element
Termal kırılma elemanı ile balkonun deneysel çalışması
- Tez No: 712863
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCİP TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Binalarda enerji verimliliği giderek daha önemli hale geldiğinden, bina parçalarının ısıl ve dayanım özelliklerini doğru bir şekilde tahmin etmek gerekir. Bu amaca ulaşmak için binalarda balkon konsollarındaki ısıl kayıpların önüne geçmek için kullanılan taşıyıcı ısı yalıtım bileşenlerinin yük taşıma kapasitelerinin belirlenmesi gerekir. İnovan Yapı Teknik tarafından geliştirilen, çekme çubukları ve basınç modülleri ve yalıtım malzemeleri, İzoBlock adlı taşıyıcı ısı yalıtım elemanını oluşturan ana bileşenlerdir. Balkon-döşeme bağlantısını simüle etmek için taşıyıcı ısı yalıtım bloğu IzoBlock'un dayanım özellikleri, laboratuvar testlerinden toplanan verilere dayanılarak belirlenmiştir. Modellerdeki karmaşık geometrilerle yük aktarımı ve ısı yalıtımının sağlanmış olması, daha gerçekçi iki veya üç boyutlu modellerin hesaba katılmasını gerektirecektir. Abaqus Yazılımı kullanılarak 3 boyutlu model oluşturulmuş ve farklı özelliklere sahip İzoBlock'un etkinliğini araştırmak için parametrik bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As energy efficiency in buildings becomes increasingly important, it is necessary to accurately estimate thermal and strength properties of building parts. Thermal break components used to link balcony and inner slabs in buildings must be subjected to a transient thermal and structural study in order to achieve this aim. An insulating body developed by Inovan Yapi Teknik consisting of tension bars, and compression modules are the main components that make the thermal break element named IzoBlock. The characteristics of thermal break components has been determined based on data collected from laboratory testing of IzoBlocks in order to simulate the balcony-slab connection. Complex geometries in the models will result in load transfer and thermal breaking effects, which will necessitate more realistic two- or three-dimensional models to account for. The 3D model has been created through using Abaqus Software and a parametric study was carried to investigate the effectiveness of IzoBlock with different properties.