Kamu bankası çalışanlarının performans değerleme süreçlerine ilişkin adalet algıları ve memnuniyet düzeyleri
Perceived fairness perception and satisfaction with performance appraisal processes of employees of public sector banks
- Tez No: 712887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK BEYDOĞAN TANGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Mülga Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE)
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Performans değerlemesi kurumların en değerli kaynağı olan insan gücünün doğru yönlendirilmesi, dolayısıyla hem kurumun ve hem de çalışanların çıkarları açısından hayati önem taşımaktadır. Etkin bir Performans Değerleme sisteminde kurumların gelişimi ve büyümesi için insan kaynağının doğru, etkin ve adil değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Performans Değerleme uygulamalarının son yıllarda yaygınlaşan bir şekilde kullanıldığı kamu bankaları ele alınmıştır. Alan yazında yapılan çalışmalardan yola çıkılarak, çalışanların genel iş memnuniyetlerini etkileyebilecek performans değerleme sistemleri ile ilgili memnuniyetleri ve adalet algılarını ilişkin teoriler incelenmiştir. Bu teorilerden yararlanılarak belirlenen araştırma amaçları doğrultusunda, kamu bankalarından seçilen 174 katılımcıdan oluşan bir örneklem üzerinde çalışanların performans değerleme ile ilgili adalet algıları ve memnuniyet düzeyleri incelenmiştir. Bunun için alan yazında önceden geliştirilen ölçekler ve bunlara ait ifadeler kısmen değiştirilerek araştırma evrenine uyarlanmıştır. Veriler bu uyarlama sonrasında oluşturulan soru formu aracılığı ile toplanmıştır. Soru formunda yer alan ifade gruplarının geçerliliği ve güvenilirliği sınanmış, sonra veriler korelasyon ve regresyon analizi yapılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Performans Değerleme sisteminden duyulan memnuniyet ve adalet algıları ile genel memnuniyet arasındaki ilişkiler ve bunları etkileyen unsurlar açığa çıkarılmıştır. Araştırma sonuçları, daha önceden yapılmış çalışmalarla karşılaştırılarak oluşan farklılıklar yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
Performance Appraisal is of vital importance, since it is a driving force for human resources and it may optimize benefits of both employees and the organization. For an effective performance appraisal system, employees should be evaluated in correct, fair and efficient manners. In this study, employees of public sector banks, in which performance appraisals had been used frequently in recent years, were searched. Based on the studies in the literature, theories about satisfaction with performance appraisal and justice perceptions of employees were examined in order to set research objectives. A sample of 174 employees of three state banks was chosen, and a questionarrie was adopted by examining questionnarries of previous studies in which their validity and the reliability were already approved. The collected data were evaluated by multiple regression analyses and correlations among research variables. According to the findings of the analysis, the relationships among satisfaction wiht performance appraisal, justice perceptions and the overall job satisfaction were revealed. Comparisons were made between the results of the study and of previous studies; and differences and similarities were interpreted thereafter.