Transsfenoidal mikroskopik hipofiz cerrahisi: Remisyon ve komplikasyon oranlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Transsphenoidal microscopic pituitary surgery: A retrospective assessment of remition and complication rates
- Tez No: 712888
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KURTULUŞ DURANSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç Hipofiz adenomlarının tedavisinde cerrahi önemli bir yer teşkil etmektedir. Transsfenoidal mikroskopik cerrahi, etkin bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda tek cerrah tarafından opere edilmiş olan hipofiz adenomu hastalarının postop tetkik sonuçları ile kür/remisyon oranlarını değerlendirmeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem Çalışmamıza tek cerrah tarafından, transsfenoidal mikroskopik yolla opere edilmiş 111 hasta dahil edildi. Hastaların hormon aktiflikleri sınıflandırıldı ve adenom boyutları preop olarak değerlendirildi. Postop dönemde yapılan tetkiklerine ulaşılarak kür/remisyon kriterlerini karşılayıp karşılamadıkları belirlenmeye çalışıldı. Bulgular Yapılan değerlendirmelerde, 111 hastanın toplamında %63,9 kür/remisyon kriterleri karşılandığı görüldü. Akromegali hastalarında %74,1, cushing hastalarında %80, prolaktinomalı hastalarda %42,8 ve non fonksiyone adenomu olan hastalarda %43,3 olarak belirlendi. Mikroadenomlarda %93,3, makroadenomlarda %65,1 ve dev adenomlarda %10 olarak kür/remisyon kriterlerinin karşılandığı izlendi. Kavernöz sinüs invazyonu olan tüm boyut ve tiplerdeki adenom hastalarında %36,9 oranında kür/remisyon kriterleri görülürken, bu oranın kavernöz sinüs invazyonu olmayan tüm boyut ve tiplerdeki adenom hastalarında %87'e çıktığı görüldü. %12,6 geçici diabetes insipitus, %7,2 rinore, %1,8 kanama komplikasyonları görüldü. Kalıcı diabetes insipitus, enfeksiyon, hipofizer yetmezlik saptanamadı. Mortalite %0,9 olarak belirlendi. Sonuç Hipofiz adenomların cerrahi tedavisinde, transsfenoidal mikroskobik cerrahi bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Dezavantajları olduğu gibi, avantajları ile, özellikle parasellar ve suprasellar yayılımı olmayan hipofiz adenomlarının cerrahi tedavisinde başarılı sonuçları ve düşük komplikasyon oranlarıyla etkin bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Aim Surgery has an important place in the treatment of pituitary adenomas. Transsphenoidal microscopic surgery emerges as an effective option. In our study, we aimed to evaluate the postoperative examination results and cure/remission rates of patients with pituitary adenoma who were operated by a single surgeon. Materials and Methods Our study included 111 patients who had been operated by a single surgeon with the transsphenoidal microscopic approach. Hormone activities of the patients were classified and adenoma sizes were evaluated as preop. It was tried to determine whether they met the cure/remission criteria by reaching the examinations performed in the postoperative period. Results In the evaluations, it was seen that 63.9% of the 111 patients met the cure/remission criteria. It was determined as 74.1% in patients with acromegaly, 80% in Cushing's patients, 42.8% in patients with prolactinoma and 43.3% in patients with non-functioning adenoma. It was observed that the criteria for cure/remission were met in 93.3% in microadenomas, 65.1% in macroadenomas and 10% in giant adenomas. While 36.9% of patients with adenoma of all sizes and types with cavernous sinus invasion had cure/remission criteria, this rate increased to 87% in patients with adenoma of all sizes and types without cavernous sinus invasion. 12.6% transient diabetes insipidus, 7.2% rhinorrhea, 1.8% bleeding complications were seen. Persistent diabetes insipidus, infection, pituitary insufficiency could not be detected. Mortality was determined as 0.9%. Conclusion Transsphenoidal microscopic surgery emerges as an alternative in the surgical treatment of pituitary adenomas. It is an effective method with successful results and low complication rates, especially in the surgical treatment of pituitary adenomas without parasellar and suprasellar extension, with its advantages as well as its disadvantages