Büyükşehir belediyesi spor hizmetlerinin belirlenmesi ve yerel halkın memnuniyet düzeyi 'Kocaeli ili örneği'
Determination of metropolitan municipality sports services and local people satisfaction level sample Kocaeli
- Tez No: 712908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ATALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin sunmuş olduğu spor-rekreasyon hizmetlerinin belirlenmesi ve yerel halkın memnuniyet düzeyinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca spor-rekreasyon hizmet ve yatırımlarını vatandaşa sunan Büyükşehir Belediyesi'nin spor hizmetlerine yaklaşımını ortaya koymak diğer hedeflenen amaçtır. Yöntem: Araştırmada, katılımcıların demografik özelliklerinin tespiti için kişisel bilgi formu, Büyükşehir Belediyesinin sunmuş olduğu sportif hizmetlerin belirlenmesi için görüşme formu ve yerel halkın memnuniyet düzeyinin tespiti için memnuniyet anketi kullanılmıştır. Nicel boyut için örneklem grubu, Kocaeli ilinde ikamet eden rastgele seçilmiş 18 yaş üstü 405 kişiden oluşmaktadır. Anket sonucunda katılımcıların vermiş olduğu cevapların istatiksel değerlendirmesi için SPSS 21.0 paket programı kullanılarak nicel araştırma tekniğine dayalı frekans, yüzde ve geçerli yüzde işlemleri uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutu kapsamında ise Büyükşehir Belediyesinin ilgili yöneticisi ile görüşme gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler nitel araştırma tekniklerine uygun olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Spor hizmetlerinden en çok faydalanan çoğunluğun ev hanımı ve öğrencilerden oluştuğu görülmektedir. Araştırmaya katılan halkın %68,9'unun spor tesislerinden yeterince faydalanabilme konusunda memnun olduğu, % 63,5'inin mevcut spor tesislerini yeterli bulduğu, %31,1'inin belediyenin hizmet sunma aşamasında halkın ihtiyaç ve taleplerini göz önünde bulundurduğunu düşündüğü, %34,6'sının spor tesislerinin temizlik durumunu yetersiz bulduğu bilinmektedir. Ayrıca çoğunluğunun sporla ilgilenme boyutunda kendisini sporcu olarak gördüğü, yürüyüş etkinliklerine katılmadığı, kent insanının spor ihtiyacının karşılanmasının bir problem haline geldiğini düşündüğü, sunulacak spor hizmetleri ile belediyenin saygınlığının artacağına inandığı yönündedir. Nicel boyutta genel anlamda Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin spor-rekreasyon hizmetlerinden halkın çoğunluğunun memnun olduğu tespit edilmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin halka sunduğu spor-rekreasyon hizmetlerinin öncelikli hedef kitlesinin çocuklar ve ev hanımları olduğu, hizmetleri belirlerken boş alanların değerlendirilmesi ve anlaşılırlığın önemli olduğu, spor hizmetleri için ulaşım imkanlarının sunulduğu, harcamalarda israftan kaçınıldığı, ailelerde spor bilinçsizliği ile karşılaşıldığı bulguları elde edilmiştir. Sonuç: Belediyenin sunmuş olduğu spor-rekreasyon hizmetlerinden, Kocaeli halkının çoğunluğunun oldukça memnun olduğu, hizmetin sunanı olarak Büyükşehir Belediyesinin ise en önemli amacının kent genelinde bir spor kültürü oluşturmak ve çalışmalarını daha çok bu hedefe göre hazırlayıp sunmak olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this research, it was aimed to determine the sports-recreation services offered by Kocaeli Metropolitan Municipality and the level of satisfaction of local people. Also it was aimed to reveal the approach of the Metropolitan Municipality, which is the provider and the presenter of sports-recreation services and investments, to the sports services. Method: Used in this study personal information form for determination of demographic characteristics of participants, interview form for determination sportive services offered by Metropolitan Municipality and satisfaction survey for determination of satisfaction level of local people. The research group consisted of 405 volunteers aged over 18 randomly selected who residing in Kocaeli province. After the result of the survey, the frequency, percentage and valid percentage operations based on the quantitative research technique have been aplied for statistical evaluation of answers given by participants with using the SPSS 21.0 statistical package program. For the qualitative dimension of the research, interview was made with the relevant manager of the Metropolitan Municipality and the obtained data were analyzed in accordance with qualitative research techniques. Also it was observed that most of them regard themselves as sportsman in the aspect of taking care of sports, do not participate in walkin activity, think that meeting the sport needs of urban is a problem, believe that the reputation of the municipality is increase with sports services. Results: It was observed that those who make the most use of sports services are composed of housewives and students. İt was observed that %68.9 of the people who participated in the survey were satisfied with the sufficient use of sports facilities, %63.5 found the existing sports facilities satisfactory, %31.1 think that the municipality considers the needs and demands of the people in terms of service, 34.6% think that the cleaning of the sports facilities is inadequate. Also it is known that most of them regard themselves as sportsman in the aspect of taking care of sports, do not participate in walkin activity, think that meeting the sport needs of urban is a problem, believe that the reputation of the municipality is increase with sports services. It is known that sports services offered to the public by Kocaeli Metropolitan Municipality are children and housewives of the primary target mass, the evaluation and clarification of vacant spaces are important when determining services, transportation for sports services are provided, avoided the waste in spending, families have sport unconscious. It has been determined that the majority of the people of Kocaeli Metropolitan Municipality are satisfied with sports-recreation services. Conslusion: The majority of the people of Kocaeli are very satisfied with the sport-recreation services offered by the municipality and the most important aim of the Metropolitan Municipality is to create a sports culture in the city and to present its works according to this aim.