Hayat boyu Türkçe 1-2-3 seviye ders kitapları okuma etkinliklerinin Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı A1 düzeyi okuma kazanımlarına uygunluğu ve Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen çocuklara yönelik okuma etkinlik örnekleri
Suitability of lifelong Turkish level 1-2-3 textbooks reading activities to Teaching Turkish as a Foreign Language Program A1 level reading outcomes and examples of reading activities for children learning Turkish as a foreign language
- Tez No: 712909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Tarihsel süreç içerisinde toplumlar arası etkileşimin gelişmesi neticesinde yabancı dil öğrenim ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Küreselleşen dünyada yabancı dil öğrenme yaşı okul öncesi seviyesine kadar inmiştir. Bu bağlamda çeşitli sebeplerle hem yurt dışında hem de yurt içinde Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi de gittikçe artan bir ilgiyle karşı karşıyadır. Bu durumun bir sonucu olarak ülkemizde yaşayan göçmen nüfusun eğitim çağına erişmiş çocuklarının Türkçeyi erken yaşta öğrenmelerini ve eğitim sistemimize entegre sürecini sağlama amacıyla çocuklara yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanı üzerine önemli çalışmalar yapılmaktadır. Türkçenin erken yaştaki çocuklara yabancı dil olarak öğretimi faaliyetlerinin artması temel eğitim materyali olan ders kitaplarının da bu alana özgü içeriklere sahip olmasını gerekli kılmaktadır. Bu nedenle alanyazında farklı materyallerin üretilmesi bir zorunluluk hâlini almıştır. Alanda hazırlanacak bu materyallerin temel hedefi; öğrencilere dinleme/izleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini kazandırmaktır. Burada nicel yeterlilikten ziyade nitel yeterliliği sağlamak amaç edinilmelidir. Bu bağlamda çalışmamızın kuramsal çerçeve bölümünde çocuk kavramının ne olduğu, çocukların gelişim dönemleri, dil öğrenme süreçleri ve dil becerileri açıklanmıştır. Bu çalışma, ülkemizde yaşayan 6-12 yaş aralığında bulunan göçmen çocuklara Türkçe öğretmek amacıyla hazırlanmış“Hayat Boyu Türkçe 1-2-3”kitap setinin Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı'nda bulunan okuma becerisine ait kazanımları ne düzeyde karşıladığının tespiti ve Program'ın ilköğretim ikinci kademe A1 seviye izlence listeleri içerisinde bulunan okuma becerisi kazanımlarına yönelik etkinlik önerileri sunulmasını amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra“Hayat Boyu Türkçe 1-2-3”ders kitaplarındaki etkinliklerin öğrencinin okuma ve okuduğunu anlama stratejilerini ne düzeyde harekete geçirdiği de ölçülmeye çalışılmıştır. Yapılan doküman analizi neticesinde ders kitaplarındaki etkinliklerin eksiklikleri tespit edilmiş ve bu eksikliklerin giderilmesi amacıyla çalışmanın bulgular ve yorumlar bölümünde Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı ilköğretim ikinci kademe A1 seviye izlencelerinin okuma kazanımlarını karşılaması amacıyla etkinlik örnekleri tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the development of inter-communal interaction in the historical process, the need for foreign language learning is increasing day by day. In the globalizing world, the age of learning a foreign language has decreased to the pre-school level. In this context, the teaching of Turkish as a foreign language, both abroad and in the country, is facing an increasing interest for various reasons. As a result of the fact, crucial studies are carried out on the field of teaching Turkish as a foreign language to children to ensure that the children of the immigrant population living in our country, who have reached the educational age, learn Turkish at an early age and that the integration process into our education system. Increasing activities of teaching Turkish as a foreign language to young children, put forward needs about textbooks that should have suitable content. For this reason, it has become a necessity to produce different materials in the literature. The main objective of these materials to be prepared in the field; to help students gain listening/watching, speaking, reading, and writing skills. Here, it should be aimed to provide qualitative competence rather than quantitative competence. In this context, in the theoretical framework section of our study, what the concept of child is, developmental periods of children, language learning processes and language skills are explained. The main purpose of the study is to systematize the skills acquisitions in the Teaching Turkish as a Foreign Language Program of the“Lifelong Turkish 1-2-3”book set, which was prepared to teach Turkish to immigrant children aged 6-12 in our country. In the findings section, it has been tried to examine to what extent the reading skill acquisitions of the program, which are included in the secondary school A1 level syllabuses, are met in the textbooks. In addition, it was tried to measure to what extent the activities in the“Lifelong Turkish 1-2-3”textbooks activate the reading and reading comprehension strategies of the students. As a result of the document analysis, the deficiencies of the activities in the textbooks were determined, and in order to eliminate these deficiencies, thematic sample activity designs were prepared for the curriculum of the Teaching Turkish as a Foreign Language Program in primary education second grade A1 level in the suggestions section of the study.