St elevasyonlu miyokard enfarktüsü ile başvuran hastalarda asimetrik dimetilarjinin düzeyinin kısa ve uzun dönem mortalite ve morbidite ile ilişkisi
The relationship between asymmetric dimethylargin level and short- and long-term prognosis in patients presented with st segment elevated myocardial infarction
- Tez No: 712934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: ST segment yükselmeli miyokart enfarktüsü (STYME) bir akut koroner sendrom türü olarak kabul edilir. Bununla birlikte, STYME hastalarının ölüm oranı yüksektir. Asimetrik dimetilarjinin (ADMA), insanlarda nitrik oksit biyosentezinin ana inhibitörüdür. Araştırmalar, artmış plazma ADMA seviyelerinin endotel disfonksiyonu ve artmış aterogenez ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada saptanan ADMA düzeyinin STYME hastalarında prognoz ile ilişkisi gösterilmeye çalışılacaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya primer perkütan koroner girişim (PKG) yapılan STYME tanısı konmuş 45 (40 erkek, 5 kadın) hasta dahil edildi. Demografik veriler, kan testleri, hastaların tıbbi öyküleri, yapılan girişim ile ilgili veriler, hastane içi ve hastane dışı takip kaydedildi. Giriş kateterinin uygulamasından hemen sonra 10 cc kan örneği alındı. ADMA seviyeleri ELISA kiti ile incelendi. Anlamlılık derecesi %95 olarak belirlendi. Bulgular: Takip süresi 42,837±14,343 aydı. Ortalama yaş 52,4±7,8 olarak bulundu. ADMA düzeyleri ile kalp hızı arasında anlamlı bir ilişki gözlendi (p=0,025). Demografik verilerle diğer ilişkiler, STYME için risk faktörleri, majör advers kardiyovasküler olay, kalp yetmezliği, hedef damar revaskülerizasyonu, reenfarktüs, devam eden miyokart iskemisi gibi takipteki olaylar, hastane içi olaylar, müdahale yapılan arter, girişim tipi, pre-TIMI, enjeksiyon fraksiyonu, tirofiban, anterior veya inferior miyokart enfarktüsü için istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). ADMA düzeyleri ile kronik kalp yetmezliği arasında pozitif bir ilişki gözlense de, anlamlı değildi. Sonuç: Kalp yetmezliği ile bir ilişki olmasına rağmen, tek anlamlı ilişki ADMA düzeyleri ile kalp hızı arasında bulundu. Daha kesin sonuçlar elde etmek için daha büyük ölçekte çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
STEMI patients is substantial. Asymmetric dimethylarginine (ADMA) is the major inhibitor of nitric oxide biosynthesis in humans. Studies have shown that increased ADMA levels are associated with endothelial dysfunction and increased atherogenesis. It is aimed to show the relationship between ADMA and prognosis of STEMI. Materials and Methods: The study population was 45 (40 male, 5 female) patients with a diagnosis of STEMI, who underwent primary percutaneous coronary intervention (PCI). Demographic data, blood tests, medical history, data related to interventions, in-hospital and out-hospital follow-up of the patients were recorded. Ten cc of blood samples were collected following sheat application. ADMA levels were studied by ELISA kit. Results: The follow-up period was 42.837±14.343 months. The mean age was 52.4±7.8. Only significant relation was observed between ADMA levels and heart rate (p=0.025). Other relations with demographic data, risk factors for STEMI, follow-up events such as major adverse cardiovascular events, heart failure, target vessel revascularization, reinfarction, ongoing myocardial ischemia, in-hospital events, intervention artery, type of intervention, Pre-TIMI, ejection fraction, use of tirofiban, anterior or inferior MI were not statistically significant (p>0.05). Although, a positive relation was observed between ADMA levels and chronic heart failure, it was not significant. Conclusion: Although, there was a relation with heart failure, the only significant relation was found between ADMA levels and heart rate. Further studies with greater number of participants should be performed for drawing strict conclusions.