Rejnonel anestezi ile karotis endarterektomisi yapılacak hastalarda deksmedetomidin ve propofol'un sedatif ve hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of sedative and hemodynamic effects of dexmedetomidine and propofol in patients undergoing regional anesthesia and carotid endarterectomy
- Tez No: 712944
- Danışmanlar: UZMAN YASAMİN ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İdeal sedasyon, hastanın sözel uyaranlara bilinçli olarak cevap verdiği, hava yolu açıklığının ve hava yolu reflekslerinin korunduğu, hemodinaminin minimal etkilendiği, derlenmenin hızlı olduğu uyku halıdir. Sedasyon sağlamak amacı ile bir çok ajan kullanılmıştır. Sedatif ajanlar hakkında pek çok araştıma yapılmıştır. Biz bu çalışmamızda deksmedetomidin ile propofolün sedatif ve hemodinamik etkilerini karşılaştırdık. Bu çalışmaya Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde karotis endarterektomisi operasyonu nedeni ile opere edilecek, ASA 1-3 grubunda, 50-80 yaş aralığında 28 hasta dahil edildi. Hastalara ameliyat öncesi çalışma paremetrelerininin etkilenmemesi için premedikasyon yapılmadı. Ameliyathaneye alındıktan sonra hastaların DII ve V5 derivasyonlarında EKG, parmak probu ile periferik arter saturasyonu, invazif sürekli arteriyel kan basıncı monitörize edildi. Monitozasyonu takiben hastalar rastgele iki gruba ayrılarak, başlangıç kalp hızı, kan basınçları, periferik oksijen saturasyonu, ramsey sedasyon skoru kaydedildi. Birinci grup hastaya (Grup P) 0.5 mg/Kg/saat Propofol infuzyonu, ikinci gruba (Grup D) 0.2 μgr/kg/saat dekmedetomidine infuzyonu başlandı. Derin ve yüzeyel servikal blok uygulanan hastalar. Duyusal blok gelişimi kontrol edildikten sonra operasyona izin verildi. Hastaların blok öncesi (T0), blok sonrası 20. Dakika (T1), karotis artere kros konulması öncesinde (T2), kros sonrasında (T3), operasyon sonunda (T4) ve postop 1. Saat (T5) olmak üzere kalp hızı, sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, ramsey sedasyon skalası, periferik oksijen saturasyon (SpO2) değerleri kaydedildi. Operasyon sonunda sedatif ajanın infüzyonu durduruldu. Hastalar yoğun bakımda müşahadeye alındı. Postop 1. gün sonu komplikasyon gelişmeyen hastalar servise verildi. Hastalardan elde edilen veriler istatistiksel olarak incelendi. Bu verilerin sonucunda her iki ajanın kalp hızı üstünde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucuna vardık. Dört hastada meydana gelen bradikardi ve hipotansiyon, cerrahi sırasında vegal sinirin uyarılmasına bağlı olarak gerçekleştiğini düşünüyoruz. Kan basınçları üzerinde her iki ajanında sistolik, diastolik ve ortalama arter basıncı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düşüşlere neden olduğu saptanmıştır. Ancak dekmedetominin T2 ve T5 zamanlarında diastolik ve ortalama arter basınçlarında istatistiksel olarak daha anlamlı düşüşe sebeb olduğu gözlenmiştir. Operasyonun doğası gereği özellikle karotis artere klemp konulması esnasında serabral beslenmeyi sağlamak ve korumak amacı ile kan basıncının yüksek olmasının istenmesi ve düşüşlere müdahele edilmesi T3 ve T4 deki istatistiksel farkın olmamasının nedeni olmuştur. Çalışma verilerimize göre, ramsey skoruna baktığımız da her iki ajanın sedatif etkileri açısından istatistiksel fark gözlenmemiş, T3ve T4 de zamanlarında yeterli sedasyon sağlanmıştır. Sedasyonun en önemli sıkıntılarından biride solunum depresyonudur. depresyonu gösteren en önemli parametreler ise solunum sayısı, tipi ve derinliği ile periferik oksijen saturasyonudur (SpO2). Biz çalışmamızda SpO2 düzeylerini karşılaştırdık. Her iki ajanında SpO2 de istatistiksel olarak anlamlı düşüşlere neden olmakla bereber klinik açıdan bu saturasyon düşüşü önem arzetmeyecek düzeyde gerçekleşmiştir. Sonuç olarak her iki ajan arasında hemodinamik ve sedatif özellikleri açısından istatistiksel olarak fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ideal sedation is a sleep carpet where the patient responds to verbal stimuli consciously, airway clearance and airway reflexes are preserved, hemodynamics are minimally affected, and recovery is rapid. Many agents have been used to provide sedation. Much research has been done on sedative agents. In this study, we compared the sedative and hemodynamic effects of dexmedetomidine and propofol. Dr. 28 patients in the ASA 1-3 group, aged 50-80 years, who will be operated for carotid endarterectomy in the Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital were included. Premedication was not applied to the patients before the operation to prevent the study parameters from being affected. After being taken to the operating room, ECG in DII and V5 derivations, peripheral artery saturation with finger probe, invasive continuous arterial blood pressure were monitored. Following the monitoring, patients were randomly divided into two groups, Initial heart rate, blood pressure, peripheral oxygen saturation, Ramsey sedation score were recorded. In the first group (Group P) 0.5 mg / Kg / hour Propofol infusion and in the second group (Group D) 0.2 μgr / kg / hour decmedetomidine infusion was started. Patients with deep and superficial cervical block. The operation was allowed after the sensory block development was controlled. Heart rate, systolic heart rate before the block (T0), 20 minutes after the block (T1), before the crossing of the carotid artery (T2), after the cross-country (T3), at the end of the operation (T4) and at the postop 1st hour (T5). blood pressure, diastolic blood pressure, ramsey sedation scale and peripheral oxygen saturation (SpO2) values were recorded. Infusion of the sedative agent was stopped at the end of the operation. The patients were observed in the intensive care unit. Postop 1st day end Patients who did not develop complications were transferred to the service. The data obtained from the patients were analyzed statistically. As a result of these data. We concluded that both agents had no statistically significant effect on heart rate. We think that bradycardia and hypotension occurring in four patients occurred due to stimulation of vegal nerve during surgery. It was determined that both agents caused statistically significant decreases in systolic, diastolic and mean arterial pressure on blood pressure. However, decmedetomy was observed to cause a statistically more significant decrease in diastolic and mean arterial pressure at T2 and T5 times. Due to the nature of the operation, especially during the clamping of the carotid artery, the desire to have high blood pressure in order to provide and protect the cerebral nutrition and to intervene in the decreases in T3 and T4. It was the reason for the lack of statistical difference. According to our study data, when we looked at the ramsey score, no statistical difference was observed in terms of sedative effects of both agents, and adequate sedation was provided at T3 and T4 times. One of the most important problems of sedation is respiratory depression. The most important parameters that show depression are respiratory rate, type and depth, and peripheral oxygen saturation (SpO2). We compared SpO2 levels in our study. In both agents Although it caused statistically significant decreases in SpO2, this decrease in saturation was not significant clinically. As a result, there was no statistically significant difference between the two agents in terms of hemodynamic and sedative properties.