İslâm hukukunda ric'î-bâin talâk ve hukuki sonuçları
Ric'î-bâin talâk in Islamic law and its legal consequences
  1. Tez No: 712955
  2. Yazar: MEHMET LEVENT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN MAÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Aile, her ne kadar toplumun en küçük birimi olsa da üstlendiği rol dikkate alındığında toplumun en önemli yapıtaşıdır. İslâm, ailenin kuruluşundan itibaren eşlere bir takım görev ve sorumluluklar yükleyerek aile içindeki huzurun sağlanmasını hedeflemiştir. Taraflar arasında çıkan anlaşmazlıkların giderilmesini ve aile birliğini tehdit eden sorunların mümkün mertebe aile birliğini bozmadan giderilmesini amaçlamıştır. Her şeye rağmen aile içinde huzurun sağlanamaması durumunda ise son çare olarak tarafların ayrılmalarını meşru görmüştür. Ayrılık, mevcut aile ortamında huzur bulamayan taraflara yeni bir aile kurup arzulanan huzuru bulma fırsatı verir. İslâm hukukunda evlilik hayatının sona ermesi farklı şekillerde olabilir. Talâk, aile birliğini bitirme şekillerinden biri olup toplumda en yaygın olan ayrılık şeklidir. Talâk, sahih bir şekilde kurulmuş olan nikâh akdinin koca tarafından belirli lafızlarla derhal veya gelecekte ortadan kaldırılması ve izale edilmesi anlamına gelir. İslâm hukukunda talâk, Sünnet'e uygunluğuna göre ve boşanan tarafların yeniden evlilik hayatına dönmeleri için yeni bir nikâh ve mehre ihtiyaç duyulup duyulmamasına bağlı olarak farklı şekillerde ayrıma tabi tutulmuştur. Bu çalışmada talâkın ric'î veya bâin oluşu arasındaki farklar ile söz konusu talâk çeşitlerinin hukuki sonuçlarının neler olduğu karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu doğrultuda çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde boşanmaya doğrudan etkisi sebebiyle ana hatlarıyla nikâh konusu işlenmiştir. İkinci bölümde talâk konusu, çalışmanın başlığı ile uyumlu olarak ric'i talâk-bâin talâk ayrımı ele alınmış olup üçüncü bölümde ise hükmüne göre boşanmanın sonuçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the family is the smallest unit of the society, it is the most important part of the society considering the role it plays. Since the establishment of the family, Islam has aimed to ensure peace in the family by assigning some duties and responsibilities to the spouses, and to eliminate the conflicts between the partners and the problems that threaten the family unity without disturbing the family unity as much as possible. Despite all of this efforts, if peace in the family could not be achieved, it considered the separation of the partners as a last resort legitimate. Separation gives the partners ,who cannot find peace in the current family, the opportunity to establish a new family and find the desired peace. In Islamic law, the end of marital life can take different forms. Talaq is one of the choices to end family unity and is the most common form of separation in society. Talaq means the abolition and cancellation of the marriage contract, which has been established in a sound manner, by the husband, with certain words, immediately or in the future. In Islamic law, talaq is differentiated in diverse ways according to its compliance with the sunnah and whether the divorced partners need a new marriage and mahr in order to return to their marriage life. In this study, the differences between whether talaq is ric'î or bâin and the legal consequences of these talaqs are discussed comparatively. In this study, the differences between talaq being ric'î or bâin and the legal consequences of the mentioned talak types are discussed comparatively. Our work consists of three chapters. In the first chapter, the subject of marriage is discussed in general terms due to its direct effect on divorce. In the second chapter, the subject of talak and the distinction between ric'î talâk and bâin talak, which constitutes the axis of the study, are discussed. In the third chapter, which constitutes the main subject of the study, the legal consequences that occur depending on the distinction between ric'î talak-bâin talak are examined comparatively.