Rezidüel asetabuler displazi tedavi yönetimi
Treatment management of residual acetabular dysplasia
  1. Tez No: 712958
  2. Yazar: ALPER AZİZ TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI KORUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç. Gelişimsel kalça displazisine yönelik ilk tedavisi uygulanan, sonraki takiplerinde rezidüel displazi gelişen ve bunun yanında tarama programına dahil olmayıp geç dönemde tarafımıza başvuran çocuklarda asetabuler displazinin hem tedavisi hem de yeni belirlediğimiz iki radyolojik parametre incelenmiştir. Yöntem. Kliniğimizde Ocak 2013-Aralık 2020 aralığında, açık ya da kapalı redüksiyon yapılmış olup rezidüel asetabuler displazi nedeniyle takip edilen 18 hastanın 20 kalçası ile tarama programına dahil olmayıp geç dönemde başvuran 29 hastanın 33 kalçası olmak üzere, 47 hasta ve 53 kalça retrospektif olarak elektronik hasta dosyaları üzerinden incelenmiştir Bulgular. 5-8 yaş aralığında asetabuler displaziyi öngörmek için yeni belirlediğimiz parametrelerden“teğet açı oranı”için cut-off %63,44;“yarıçaplar açı oranı”için ise %71,72 olarak hesaplanmıştır. Her iki parametre asetabuler indeks ile yüksek derecede koreledir. Redüksiyon sonrası izole displazi nedeniyle 11 kalça konservatif takip edilirken, 9 kalçaya ikincil osteotomi uygulandı. İkincil osteotomi yapılanların radyolojik parametreleri redüksiyon sonrası takiplerde daha kötü olup, en son takiplerde konservatif grupla benzerdir. Klinik olarak ise ikincil osteotomi yapılanlarda sonuç biraz daha olumlu bulunmuştur. Geç başvuru 29 hasta ve 33 kalçalık grupta osteotomi yapılan yaş, ikincil olarak yapılanlara göre anlamlı olarak daha büyüktür. Bu iki grubun son kontrollerinde radyolojik parametrelerde bariz farklılık yoktur. Son klinik duruma bakıldığında sonuç benzer olup geç başvurularda ekstradan %6 vaka MacKay grup 3 olarak nitelendirilmiştir. Sonuç. Teğet açı oranı ve yarıçaplar açı oranı, 5-8 yaş arası çocuklarda, disloke olmayan kalçalarda rezidüel asetabuler displaziyi öngörmede kullanılabilir. Redüksiyon yapılmış vakalar radyografik parametreleri normal değerlerine ulaşsa da 8-10 yaşına kadar takip edilmelidir. Redüksiyon yapılmış izole rezidü olgularda osteotomilerden iyi sonuç almak için erken zamanlamaya gerek olmayabilir. Yeterli izlemin ardından halen klinik ve radyografik parametrelerde bariz kötüye gidiş varsa 8 yaşa kadar olan süreçte ikincil osteotomiler uygulanabilir. Anahtar kelimeler. Gelişimsel kalça displazisi; asetabulum; Salter osteotomisi; radyolojik parametreler
Özet (Çeviri)
Aim. Two newly determined radiological parameters and the treatment of acetabular dysplasia was examined in children who were made first treatment for developmental dysplasia of the hip but developed residual dysplasia in their subsequent follow-ups, and who were not included in the screening program and applied to us in the late period. Method. 47 patients and 53 hips treated by us between January 2013 and December 2020; inculding 20 hips of 18 patients who underwent open or closed reduction and, 33 hips of 29 patients who were not included in the screening program and who were admitted in the late period, were retrospectively examined on electronical patients files. Results. The cut-off was calculated as 63.44% for the“tangent angle ratio”and 71.72% for the“radii angle ratio”, which is one of the newly determined parameters to predict acetabular dysplasia in the 5-8 age group. Both of these parameters is correlated with acetabular index as highly. After reduction, 11 hips were followed conservatively due to isolated dysplasia, while secondary osteotomies were performed on 9 hips. Although the radiological parameters of those who underwent secondary osteotomy were worse in the follow-ups after reduction, they were similar in the last follow-ups. Clinically, the results were found to be slightly more positive in those who underwent secondary osteotomy. In the 29 patients and 33 hips who applied to the hospital at an advanced age, the age at which osteotomy was performed was significantly higher than those who underwent secondary osteotomy. There was no obvious difference in radiological parameters at the last follow-up of these two groups. When the last clinical situation is considered, the result is similar, and an extra 6% of cases in late admitted are described as MacKay group 3. Conclusion. Tangent angle ratio and radii angle ratio can be used to predict acetabular dysplasia of the non-dislocated hips in children aged 5-8 years. Reduced cases should be followed up to 8-10 years of age, even if their radiographic parameters reach normal values. Early surgery may not be necessary in order to get good results from osteotomies in isolated residual cases that have been reduced at the right time. If there is still obvious deterioration in clinical and radiographic parameters after adequate follow-up, secondary surgeries can be performed up to the age of 8 years. Keywords.Developmental Dysplasia of the Hip, acetabulum, Salter osteotomy, radiological parameters