Kamu sektöründe bilişim sistemleri denetimi: Gümrük örneği
Information systems audit in public sector: Customs sample
  1. Tez No: 712957
  2. Yazar: AHMET SEVGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Kamu Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünya genelinde her geçen yıl teknolojinin gelişimine bağlı olarak daha fazla iş ve işlem elektronik ortam üzerinden yürütülmektedir. Günümüzde kurumlar ve işletmeler bilgi teknolojilerini oldukça yoğun olarak kullanmaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak denetim unsurlarının da daha fazla elektronik ortam ile ilgilendiği görülmektedir. Herhangi bir sistemin düzgün çalışabilmesi için kurallar ve düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu düzenlemeler, kurum ve kuruluşların daha etkin ve verimli çalışabilmeleri için gereklidir. Denetim temelde, bu düzenlemelerin uygun olup olmadığı, yeterince etkin işleyip işlemediğinin kontrol edilmesidir. Bilişim sistemleri denetimi de ilgili kurum ve kuruluşlarda yer alan bilgi sistemlerinin hedef ve amaçlara uygun olup olmadığının incelenmesidir. Bu çalışmada kamuda bilişim sistemleri denetimi konusunda gümrük örneği incelenmiştir. Ülkemizde uygulamada oldukça yeni bir kavram olan iç denetim ve buna bağlı olarak gerçekleştirilen bilişim sistemleri denetiminin, gümrük idareleri nezdinde nasıl gerçekleştirebileceği anlatılmıştır. İlerleyen yıllarda daha fazla önem kazanacağı düşünülen bir konuda bir kaynak olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Depending on the development of technology, our daily work and activities are done electronically. Today, institutions and businesses use information technologies more intensively. As a result of this situation, it is seen that the audit elements of these organizations are also more concentrated in this new electronic environment. There are rules and regulations that are needed for any system to work properly. The regulations are necessary for institutions and organizations to work more effectively and efficiently. An audit is basically checking whether these regulations are appropriate and whether they work effectively enough. In short, information systems auditing is the examination of whether the information systems in the relevant institutions and organizations are suitable for the goals and purposes of organizations. In this study, the example of customs processes on the information systems auditing in the public sector has been examined. It is explained how the internal audit, which is a new concept in practice in our country, is related to information technologies. The information systems audit can be executed for the customs offices. It is also aimed to be a resource on a subject that is thought to gain more importance in the coming years.