1995-1996 kış mevsiminde, hücre kültürü yöntemi ile bölgemizde saptanan adenovirüs, solunum sinsityal virüs ve parainfluenza virüs enfeksiyonları
  1. Tez No: 71298
  2. Yazar: TANSU YAMAZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR SERTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
6. ÖZET Solunum yolu enfeksiyonlarına, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça sık olarak rastlanmaktadır. Bunlar arasında viral enfeksiyonlar önemli bir grubu oluştururken, her yaş grubunda ve farklı klinik tablolar ile karşımıza çıkabilmektedirler. Bu çalışmada, solunum sistemi hastalıklarının önemli patojenlerinden olan solunum sinsityal virüsü, adenovirus ve parainfluenza virüslerinin bölgemizdeki dağılımı ve sıklığı araştırılmıştır. Bu amaçla 1995-96 kış mevsiminde influenza benzeri hastalık tablosu gösteren, 131 'i çocuk ve 56'sı erişkin olmak üzere toplam 187 hastanın nazofaringiyal sürüntü örneği alınmıştır. Alınan örnekler santrifüje edildikten sonra, solunum sinsityal virüsü ve adenovirus izolasyonu için, tüplerde tek tabaka halinde üremiş olan Hep-2 hücrelerine, parainfluenza virüsü izolasyonu için ise MDBK hücreleri üzerine inoküle edilmiştir. Tüpler 15 gün süre ile günaşırı, sitopatik etki yönünden araştırılmış, ayrıca parainfluenza virüslerinin tanısı için yine günaşırı olmak üzere hemaglütinasyon testi yapılmıştır. Sitopatik etki gözlenen ve/veya hemaglütinasyon olumlu olan örnekler, floresein ile işaretli monoklonal solunum sinsityal virüsü, adenovirus ve parainfluenza virüsü antikorları kullanılarak boyanmış ve floresan mikroskopta incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, yaşlan 8 ay ile 3.5 yaş arasında değişen 6 çocuktan SSV, beşi erişkin olmak üzere 7 hastadan adenovirus, bir çocuk hastadan parainfluenza tip 1 ve yine bir çocuk hastadan parainfluenza tip 2 izole edilmiştir. Toplam 187 nazofaringiyal örneğin 15'inde (% 8) bir solunum yolu patojeni saptanmıştır. 54
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Respiratory tract infections are frequent in our country as they are throughout the world. Viral respiratory tract infections constitute the major group and are manifest with different clinical features in all age groups. The frequency and the distribution of respiratory syncytial virus (RSV), adenoviruses and parainfluenza viruses, the important causes of respiratory tract infections in our region, were investigated in this study. For this reason, nasopharyngeal swab specimens were collected from 187 patients, 131 children and 56 adults, who suffered from influenza-like illness in the winter of 1995-96. After centrifugation of the specimens, they were inoculated on monolayers of Hep-2 cells for RSV and adenoviruses and on MDBK cells for parainfluenza virus isolation. The tubes were tested for the cytopathic effect every other day during 15 days and hemagglutination test was added for parainfluenza virus identification. Cytopathic effect and/or hemagglutination test positive specimens were stained using fluorescein-conjugated monoclonal RSV, adenovirus and parainfluenza virus antibodies and examined under fluorescent microscope. RSV was isolated from 6 children ages ranging between 8 months and three and a half years, adenoviruses from 7 patients five of which were adults, and human parainfluenza viruses type I and II each from one child patient. A respiratory tract pathogen was isolated from fifteen of all 187 nasopharyngeal swab specimens (8 %). 55