Geriatrik yaş grubunda olan romatoid artritli hastalarda hastalık modifiye edici ajanların uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of disease-modifying agents on sleep and quality of lifein patients with rheumatoid arthritis in the geriatric age population
- Tez No: 713036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SARGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç ve hipotez: Romatoid artrit (RA) hastalarında uyku kalitesinin sağlıklı kontrollere göre daha kötü olduğu ve yaş ile birlikte tedavi sonrasında tatmin edici düzeyde yaşam kalitesi elde etmenin daha zor olduğu bildirilmiştir. Geriatrik yaş grubunda olan RA tanılı hastalarda uyku ve yaşam kalitesi ile ilgili veriler azdır. Bizim bu çalışmadaki amacımız, geriatrik yaş grubunda olan RA tanılı hastalarda uyku ve yaşam kalitesinin değerlendirilmek ve hastalık modifiye edici ajanların uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya, geriatrik yaş grubunda olan 2010 ACR/EULAR klasifikasyon kriterlerine göre RA tanısı alan 34 hasta ve kontrol grubu olarak herhangi bir romatizmal hastalığı olmayan 65 yaş üstünde 30 kişi dahil edildi. Hastalara ait yaş, cinsiyet, sigara/alkol kullanımı, ek hastalık, medeni durumu, çalışma durumu, eğitim durumu, hastalık modifiye ilaç kullanımı, streoid kullanımı, akciğer tutulumu, DAS-28, anti-CCP ve romatoid afktör düzeyleri kaydedildi. Uyku kalitesi Pittsburg uyku kalite indeksi ve yaşam kalitesi SF-36 (Short Form-36) ile değerlendirildi.Veriler SPSS 21.0 kullanılarak hesaplandı. Veriler için dağılım analizine göre parametrik/non-parametrik testler ve Spearman/Pearson korelasyon analizi uygulandı. p-değeri
Özet (Çeviri)
Objective-Hypothesis: It has been reported that sleep quality is worse in rheumatoid arthritis (RA) patients than healthy controls and it is more difficult to achieve a satisfactory quality of life after treatment with age. However, sleep and life data on its quality is scarce in the geriatric age group with RA. In this study, our aim is to assess the quality of life and sleep in the geriatric age population and to analyze the effect of disease-modifying agents on sleep and quality of life. Method: Thirty-four patients in the geriatric age group, diagnosed with RA according to the 2010 ACR/EULAR classification criteria and 30 people over 65 years old without any rheumatic disease as the control group are included in the study. Age, gender, smoking/alcohol use, comorbidity, marital status, employment status, education status, disease-modifying drug use, steroid use, lung involvement, DAS-28, anti-CCP, and rheumatoid factor levels of the patients were recorded. Sleep quality was evaluated with the Pittsburg sleep quality index and quality of life with SF-36 (Short Form-36). Data were analysed by using SPSS 21.0. Parametric/non-parametric tests and Spearman/Pearson correlation analysis were applied for the data according to the distribution. A p-value of