İnsan onuruna yakışır iş bağlamında turizm sektörünün işgücü piyasasındaki yeri ve önemi: Adana ili örneği
The place and importance of the tourism sector in the labor market in the context of decent work: Adana province exam
- Tez No: 713056
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MUALLA YÜCEOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışma hayatında“eşitlik, güvenlik, özgürlük ve saygınlık”prensipleri çerçevesindeki faaliyetlerine dönük bir kavram olan“İnsan Onuruna Yakışır İş'' araştırmamızda turizmin en önemli iktisadi kalemi olan konaklamayla yiyecek-içecek faaliyetleri etrafında ele alınmaktadır. Çalışma, insanların emeğine bağlı bir alan olan ve ekonomik yaşama ciddi katkıları olan konaklamayla yiyecek-içecek alanlarındaki personelin ”Insan onuruna yakışır iş" ölçütlerine uyumlu olarak görev yapıp yapmadıklarını ve bu personelin ülkemizdeki öteki iktisadi çalışma sahaları arasındaki pozisyonunu belirlemeyi amaçlamaktadır. İnsan onuruna yakışır iş, çalışma şartları ve iş standartları amacını gösterirken bu amacın içerisinde ücretler, iş şartları vb. işletmenin sahip olduğu haklardan oluşmaktadır. Dünya ve Türkiye ekonomisinde de önemli rol oynayan turizm sektöründe insan onuruna yakışır iş gittikçe önem kazanmaktadır. Ülke gelişmesinde önemli rol oynayan turizm sektörünün iş gücü piyasasında kendini göstermesi için insan onuruna yakışır işlerin sağlanması gerekmektedir. Bu sorunun temelinde üretim ilişkileri ile ekonominin yapısal durumunun yanında sosyokültürel etkenler ve geleneksel değer yargıları son derece etkili olmaktadır. Türkiye'de bu sorun ülke içindeki farklı alanlarda değişen boyutlarda karşımıza çıkabilmektedir. Bu çalışmada, öncelikle Turizm sektöründe ki iş gücü piyasasına ilişkin temel kavramlar açıklanmış ve Türkiye'de iş gücü piyasalarının genel görünümü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our research,“Decent Work'' which is a concept for the activities of all women and men within the framework of the principles of ”equality, security, freedom and dignity“, the most important economic item of tourism, accommodation and food and beverage activities are discussed. Our study aims to determine whether the personnel in the areas of accommodation and food and beverage, which are an area dependent on people's labor and make significant contributions to economic life, work in accordance with the ”Decent Work" criteria and the position of these personnel among other economic working areas in our country. While demonstrating the purpose of decent work, working conditions and work standards, wages, work conditions, etc., are included in this purpose. consists of the rights of the enterprise. A decent job is gaining more and more importance in the tourism sector, which also plays an important role in the world and Turkish economy. In order for the tourism sector, which plays an important role in the development of the country, to show itself in the labor market, decent jobs must be provided. On the basis of this problem, besides the relations of production and the structural state of the economy, socio-cultural factors and traditional value judgments are extremely effective. In Turkey, this problem may appear in varying dimensions in different areas within the country. In this study, first of all, the basic concepts related to the labor market in the tourism sector are explained and the general view of the labor market in Turkey is examined.