AVM çalışanlarının insana yakışır iş standartları bağlamında değerlendirilmesi: Lüleburgaz örneği
Evaluation of shopping center staff in decent work standards: Lüleburgaz sample
  1. Tez No: 488498
  2. Yazar: ONUR SARUHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ BAŞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışması, Kırklareli ilindeki tek alışveriş merkezinde çalışanların çalışma koşullarını insan onuruna yakışır iş bağlamında incelemektedir. Bu çerçevede, UÇÖ' nün insan onuruna yakışır iş standartlarının dört temel boyutu olan istihdam, sosyal güvenlik, çalışma yaşamındaki temel haklar ve sosyal diyalogun alışveriş merkezlerinde ne ölçüde gerçekleştirildiği gösterilmektedir. Ayrıca, yüzbinlerce kişinin istihdam edildiği alışveriş merkezlerinde çalışma koşullarının ele alınması neticesinde Türk yazınındaki boşluğun doldurulması, bu çalışmayı önemli kılmaktadır. Tezin alan çalışması Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde faaliyetlerine başlayan ve şehrin tek alışveriş merkezinde, çeşitli sektörlerde çalışan ve farklı demografik özelliklere sahip 10 kişi ile yarı- yapılandırılmış mülakat tekniği ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the working conditions of the only shopping center in the province of Kırklareli in the context of work that is decent works. In this framework, it is shown how the standards of the ILO's decent work for decent works, whichs employment, social security, fundamental rights in the working life and social dialogue in shopping malls. In addition, when hundreds of thousands of people are recruited, the filling of the vacancy in Turkish Literature is important because of the fact that working conditions in shopping malls are taken into consideration. The field study of the thesis introduction to the activities of the Kirklareli in the Lüleburgaz province and the city's only shopping center was realized with a semi-structured in-depth interview technique with 10 people working in various sectors and with different demographic characteristics.