Hannah Arendt felsefesinde 1984'ün analizi
Analysis of 1984 in the philosophy of Hannah Arendt
  1. Tez No: 713066
  2. Yazar: BEYZANUR AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ ZARİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hannah Arendt 20. yüzyılın önde gelen siyaset bilimcilerinden biri olup Totalitarizmin sınırlarının anlaşılmasında ortaya çıkan anlam karmaşasına son vermekte oldukça etkili olmuş-tur. Alman bir filozof ve döneme tanık olmuş bir siyaset bilimci olarak deneyimlerini“Totalitarizm'in Kaynakları'' ve ”Kötülüğün Sıradanlığı'' kitaplarında bilimsel ve bireysel açıdan incelemiştir. Aynı dönemin şahidi ve bir başka düşünürü olan George Orwell ise totaliter devlete dair tespitlerini daha edebi bir yol seçerek 1984 isimli romanında aktarmıştır. İki düşünürün de total yönetim tespitlerinin temelinde Nazi Almanyası ve Stalin Sovyetleri bulunmaktadır. Bu iki yöne-timi de tiranlık ya da diktatörlükten ayıran noktalar Arendt tarafından belirlenirken, Orwell ise bir adım ileriye giderek bu tür yönetimlerin uzun süreler iktidarda olduğu bir distopyayı ön-görmüştür. Çalışma bu iki düşünürün tecrübe ettiği totaliter sistemler üzerine olan tespitlerini anlamayı ve Arendt'in tespit ettiği bilimsel yönleri Orwell'in distopyasını analiz etmekte kullanmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Hannah Arendt is one of the leading political scientists of the 20th century and has been very effective in ending the ambiguity that has arisen in understanding the limits of totalitarian-ism. As a German philosopher and political scientist who witnessed the period, she examined her experiences scientifically and individually in the books“The Sources of Totalitarianism”and“The Banality of Evil”. George Orwell, a witness and another intellectual writer of the same period, chose a more literary way and conveyed his determinations about the totalitarian state in his novel 1984. Nazi Germany and Stalin's Soviet Union are the basis of the total management de-terminations of both intellectual writers. While the points that distinguish these two governments from tyranny or dictatorship were determined by Arendt. Orwell went a step further and envisioned a dystopia in which such governments were in power for a long time. The study aims to understand the determinations of these two intellectual writers on the totalitarian systems they have experienced and to use the scientific aspects identified by Arendt to analyze Orwell's dystopia.